belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol
?Ha tetszett a foglalkozás, a csillagra kattintva értékelheti. A foglalkozást a Facebookon is ajánlhatja a Facebook Tetszik gomb segítségével. Kérjük, az oldal alján írja meg véleményét vagy tekintse meg, mások hogyan vélekedtek a foglalkozásról.
CSILLAGÁSZATI ISMERETTERJESZTŐ ELŐADÁSOK

Diákoknak és felnőtteknek egyaránt ajánlott


Helyszín: Eger, Varázstorony - Eszterházy Károly Egyetem Spekula Csillagvizsgáló, Esterházy Károly tér 1.

Célcsoport: általános iskolások, családok, felnőttek, középiskolások, nyugdíjasok, szülők

Eszterházy Károly Egyetem


Választható tematikák:

 

Nap és holdfogyatkozások a történelemben

A diaképes előadás során megismerkedhetünk a bibliai, ókori, középkori nap- és holdfogyatkozásokkal és az ezzel kapcsolatos hiedelmekkel, félelmekkel. Régi események segítségével nyomom követhetjük azt is, hogy az Újkor természettudományos felfedezései hatására hogyan változott az emberek viszonya a fogyatkozásokkal. Azt is megtudhatjuk a történelmi időpontok pontos meghatározásánál, hogy milyen szerepet kapnak a történelmi nap- és holdfogyatkozások.

 

Az óriásbolygók titokzatos világa

Az űrszondák útját követve ismerhetjük meg az óriásbolygókat és holdjaikat. Galileo űrszondával utazva, nézhetjük meg és tanulmányozhatjuk a Jupitert és a Galilei-féle holdakat. Végül a Cassini–Huygens űrszonda kamerája segítségével megcsodálhatjuk a Szaturnuszt és holdjait, a gyűrűk meghökkentő világát, és megnézhetünk egy Napfogyatkozást a Cassini szemével. A szondák útját követve egyre több és több ismeretet szerezhetünk az óriásbolygók különös világáról.

 

Képzeletbeli utazás a Tejútrendszerben

Egy képzeletbeli utazás segítségével megismerhetjük Tejútrendszerünk szerkezetét és az óriási léptékek, távolságok világát. Csillaghalmazokat és csillagokat érintve átsuhanunk Galaktikánk spirál karjain, ahol megcsodáljuk az elképesztő alakú ködöket. Bepillantunk a ködök belsejébe, a születendő csillagok bölcsőjébe. Majd a Chandra űrtávcső „röntgenszemével” megnézzük, mi zajlik Tejútrendszerünk szívében.

 

A Hold meghódítása-az Apollo expedíciók

Az Egyesült Államok holdra-szállás programja az emberiség legnagyszerűbb és legkockázatosabb vállalkozása volt. 1969 és 1972 kettő között 6 alkalommal 12 ember jutott el a Hold felszínére. Ezt az időszakot lépésekben követjük nyomon, közben megismerjük a Saturn V holdrakétát, az Apollo űrhajórendszert, és a holdautót. Az előadás fókuszában a holdra szállások eseményei, a holdséták és az űrhajósok nehéz felszíni kutatómunkája áll. Végül áttekintést kapunk a holdra szállás tudományos eredményeiről.

 

A meteorok

Megvizsgáljuk a meteorok viselkedését a légkörben, nyomon követjük a meteorrajok eredetét, keletkezését, és változásait. Bemutatjuk a híres történelmi és napjaink legnagyobb meteorrajait. Megismerhetjük a meteorjelenség leglátványosabb fajtáját, a tűzgömböt. Hallhatunk a Naprendszer égitesteiről származó meteoritokról. Megtudhatjuk azt is hogyan ismerjük fel a meteoritokat, az egyszerű kőmeteorittól a gyönyörű kristályokból állókig.

 


Megközelítés:

Autóval az Eszterházy Károly Egyetem főépületét a Líceumot keressük a Bazilikával szemben. GPS koordináták: É.sz.: 47.900031 K.h.: 20.375866

Gyalogosan:

  • A vasútállomás mögött található Ady Endre úton bal kéz felé (észak felé) indulva és utána áthaladva az Érsekkerten elérünk a Klapka György út és az Egészségház út kereszteződéséhez. Végig sétálva az Egészségház úton átérünk a Kossuth Lajos útra, ahol bal kéz felé fordulva pár méter után megérkezünk az Eszterházy térre.
  • A vasútállomás főbejáratán kilépve végig haladhatunk a Vasút úton egészen a Deák Ferenc útig. A Deák Ferenc úton jobb kéz felé (észak felé) fordulva végig sétálhatunk a Deák Ferenc úton egészen az Eszterházy térig.

  • A távolsági buszpályaudvarról a Bazilika felé elindulva pár méter után megérkezünk az Eszterházy térre, a Bazilikával szemközt.

Helyijáratú autóbusszal:

  • A vasútállomás főbejáratán kilépve végig haladhatunk a Vasút úton egészen a Deák Ferenc útig. Itt találjuk a helyijáratú buszmegállót, ahonnan a 11-es, 12-es és 14-es számú buszokkal tudunk eljutni a Gárdonyi Géza Színház buszmegállójáig, ahonnan már csak pár méter séta az Eszterházy Károly Egyetem főépülete a Líceum.


Megrendelés:

Vasné Tana Judit tana.judit@varazstorony.hu+36 30 263 5639


Kapcsolódó kiállítás:

Csillagászati Múzeum

Varázsterem

Panorámaterasz


További foglalkozások ebben az intézményben:

MÚZEUMI ÓRÁK

MÚZEUMI NAP

Csillagmesék

Csillagmesék–2 Barangolás az Tejúton

Experimentáriumi varázslat

Csináljunk napórát

Csináljunk sötétkamrát

A Föld testvérei

Tematikus órák - Földunk kísérője a Hold

Tematikus órák - Mars a vörös bolygó

Tematikus órák - Ablak a végtelenbe: A Hubble űrtávcső

Természettudományi tábor I., II., III.

Csillagászati hét

Űrhajózás napja, Költészet Napja

Kutatók Éjszakája

Múzeumok Éjszakája

Természettudományos verseny a Varázstoronyban

Varázstorony Vetélkedő

Csillagászati hét (a Varázstorony kihelyezett programja a Hortobágy szélére, Berekfürdőre)

Múzeumok Éjszakája

Természettudományi tábor (I.)

Természettudományi tábor (II.)

Varázstorony Vetélkedő (I. Forduló)

Varázstorony Vetélkedő Döntő


Intézményhez kapcsolódó kiállítás:

Camera Obscura

Barna György Optikatörténeti kiállítás

Jedlik Ányos Experimentárium

További kereséshez válasszon régiót, célcsoportot,
kapcsolódó tantárgyat:

ÓVODÁSOK
ÁLT. ÉS
KÖZÉPISK.
FELSŐ-
OKTATÁS
KERESÉS
Határon túli foglalkozások

À la carte múzeumok listája

Határon túli múzeumok

Szakképzéshez kapcsolódó múzeumi foglalkozások

Iskolai közösségi szolgálat múzeumban

Képzések pedagógusoknak, óvodapedagógusoknak, pedagógusjelölteknek

Önkéntes munka múzeumban

Ünnepekhez, jeles napokhoz kapcsolódó közönségprogramok

 

Regisztráció és szerkesztőfelület múzeumoknak

KultúrBónusz