belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

ÉRTÉK, HATÁS, VÁLTOZÁS – 36 HÓNAP A MÚZEUMOKÉRT ÉS A KÖNYVTÁRAKÉRT: LEZÁRUL A MÚZEUMI ÉS KÖNYVTÁRI FEJLESZTÉSEK MINDENKINEK PROJEKT

Szentendre, 2020.01.23. – A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” című EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú kiemelt projektben elért eredményeket ismertették 2020. január 23-án a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban. A 2 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból a Széchenyi 2020 program keretében 2017. február 1. és 2020. január 31. között megvalósult projekt a múzeumi és könyvtári terület intézményeit és szakembereit készítette fel arra, hogy a közneveléssel együttműködve választ adjanak az új társadalmi-gazdasági kihívásokra. A projekt megvalósítása során kiemelt figyelmet fordítottak a fiatal korosztály kultúrához való hozzáférésének növelésére és a hátrányos helyzetűek felzárkóztatására.

A sajtótájékoztatón dr. Cseri Miklós, a konzorciumvezető Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója házigazdaként köszöntötte a megjelenteket, és kitért rá, hogy az elmúlt három évben a projekt szakmai megvalósítói az esélyegyenlőség szerepének növelése, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása és a kulturális javakhoz való egyenlő hozzáférés lehetőségének megteremtése mellett elköteleződve végezték munkájukat. A konzorciumi partnerintézmény, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár fenntartójának képviseletében Gy. Németh Erzsébet, Budapest Főváros Önkormányzatának humán területekért felelős főpolgármester-helyettese tartott tájékoztatót.

A projekt eredményeit összegző videó után „A mi múzeumunk” című múzeumi komponens eredményeit dr. Cseri Miklós mutatta be. A múzeumi területen 4 hiánypótló kutatás és 9 módszertani fejlesztés kidolgozása valósult meg, 41 módszertani esemény, köztük 6 nemzetközi workshop zajlott le. Több mint 8000 gyermek bevonásával országszerte 20 mintaprojekt valósult meg, 80 múzeum vette át a kidolgozott módszertanokat. Összesen 457 kulturális területen dolgozó szakember és 315 pedagógus vett részt 52 ingyenes múzeumi továbbképzésen. 41 múzeumi koordinátor a programban 410 tájékoztatót szervezett meg, a hálózat tagjai és a szakmai megvalósítók 16 nemzetközi múzeumi konferencián, továbbá 3 belföldi és 4 külföldi múzeumi tanulmányúton vettek részt. „Az én könyvtáram” program eredményeit dr. Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója ismertette. Könyvtári területen 6 kutatást folytattak le és 4 módszertani fejlesztést dolgoztak ki, 103 szakmai rendezvényt, köztük 11 országos konferenciát szerveztek. 28 ingyenes továbbképzést tartottak a kulturális területen dolgozó 440 szakember részvételével. Országszerte 2186 gyerek bevonásával 90 mintaprogramot valósítottak meg, több mint 110 könyvtár vette át a kipróbált módszertanokat. A programokat már gyakorlatban is adaptálják a könyvtárak, 2019-ben 106 településen 309 alkalommal 5878 diák részvételével. A 40 fős könyvtári szaktanácsadó hálózat tagjai 407 tájékoztatót szerveztek.

A sajtótájékoztató az interjúkkal zárult, majd a nap további része az ÉRTÉK, HATÁS, VÁLTOZÁS – 36 HÓNAP A MÚZEUMOKÉRT ÉS A KÖNYVTÁRAKÉRTprojektzaro_sajtoanyag_20200123.pdf címmel szervezett projektzáró konferenciával folytatódott.

A részletes sajtóanyag itt tölthető le.

További információ:

Kajári Gabriella kommunikációs csoportvezető

Tel.: +36 30 655 2534, E-mail: kajari.gabi@skanzen.hu    

Web: www.mokk.skanzen.hu; www.muzeumeskonyvtar2020.hu

www.amimuzeumunk.hu; www.azenkonyvtaram.hu

        


Gy. Németh Erzsébet, Budapest Főváros Önkormányzatának humán területekért felelős főpolgármester-helyettese
Dr. Cseri Miklós