Adaptálható múzeumi mintaprojektek megismerése céljából tekintse meg a mintaprojekteket kidolgozó mintaprojektgazdákkal illetve a mintarprojekt megvalósításban közreműködőkkel készített videóinterjút is! A mintaprojekt megvalósításában közreműködő Bodorkós Orsolya múzeumpedagógussal készült interjúrészlet 14:18 - 15:20 között látható. További információ a mintaprojektről itt olvasható. |
Staféta füzetek 10. A divat elhalványul a stílus örök. A múzeumpedagógia és a kreatív iparág – A Savaria Múzeum mintaprojektje
A kiadvány a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú kiemelt projekt A mi múzeumunk című múzeumi komponensének keretében jelent meg.
A mintaprojektnek szakmai hátteret a múzeum textilgyűjteménye adott, mely Magyarország legnagyobb kortárs-, és nemzetközi szinten is elismert textilgyűjteménye. A projekt célcsoportja középiskolás korosztály tanáraik és szakoktatóik voltak, akik eddig a legkisebb számban voltak jelen a Savaria Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásain. A diákok feladata volt a kreatív tervezés és kivitelezés mellett a munkafolyamatok saját eszközzel való dokumentálása is, valamint csoportonként egy-egy Facebook-csoport létrehozása és működtetése. A rendkívül jól megtervezett, átgondolt projekt a Szombathelyi Képtárban a diákok által tervezett és kivitelezett öltözetek és kellékek bemutatásával, a tapasztalatok értékelésével zárult.
Szerző: Turcsányi Lilla
Szakmai lektor: Káldy Mária
Szerkesztette: Boros Tünde
Kinek ajánljuk?
Azon múzeumok számára ajánlott a program, amelyek felkészült és motivált múzeumi, múzeumpedagógiai szakemberrel és olyan iparművészeti (textil, fém, bőr stb.) gyűjteményekkel rendelkeznek, melyek alkalmasak a divat és stílus területén érintett, tervezéssel és szakmai kivitelezéssel foglalkozó középiskolák és szakképző iskolák tanulói számára közös alkotó munkát biztosító program szolgálatába állítani.
Célcsoport
Művészeti szakközépiskola és a könnyűipari szakképzéseben tanuló diákok, akiknek tevékenységében szerepel a divat- és stílustervezés.
Milyen problémák, helyzetek megoldását segíti?
Divat- és stílustervezés megismerése, megszerettetése. Diákok pályaorientációja a textil szakma felé. Múzeumi tárgyból kiinduló modern alkalmazás tervezése, kivitelezése. Kreativitás, művészi látásmód, stílus fejlesztése. Öltözködésen keresztüli önismeret fejlesztés. Szakmaközi együttműködés fejlesztése. Egymásrautaltság megélése. Kreatív múzeumhasználat. A múzeum sokszínű működésnek, tevékenységének megismerése. Online kommunikáció fejlesztése.
Erőforrás igény
Humánerőforrás: muzeológus, múzeumpedagógus. A bevont és érzékenyített közép és szakiskolai pedagógusok és szakoktatók akik aktív részvételükkel szakmai kontrollt és motivációt jelentettek. Iparművészeti gyűjtemény, textil gyűjtemény. A ruhák és kellékek tervezéséhez és kivitelezéséhez szükséges ruhakészítő és kézműves műhelyek eszközökkel, anyagokkal.
A projekt alkalmazott pedagógiai módszerei
Projektmódszer. Vegyes összetételű munkacsoportokban (művészeti szakközép és szakiskola) zajló alkotómunka a múzeumban, mint „inkubátorházban”. Bemutató előadás, szimuláció, gyakorlati munka. Pályaorientációt, szakmai visszacsatolást segítő kerekasztal beszélgetés.
Projektadatok
Megvalósító intézmény • Savaria Múzeum, Szombathely
Együttműködő köznevelési intézmények • Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium, Szombathely • Szombathelyi Szakképzési Centrum Oladi Szakgimnázium és Szakközépiskola, Szombathely
Együttműködő felsőoktatási intézmény • Eötvös Lóránd Tudományegyetem Szombathelyi Egyetemi Központ, Szombathely
Mentorált intézmény • Móra Ferenc Múzeum, Szeged
Megvalósítás ideje 2017. szeptember 1. – 2018. január 31.
Módszertani témakörök 1. Múzeumpedagógiai módszerek a szakképzés támogatására 2. Digitalizált gyűjtemények oktatási hasznosítása