Kiállítják a John Lennon és Yoko Ono által elültetett – majd azonnal ellopott – makkokat
A liverpooli Beatles Múzeum legújabb kiállítása egy 55 éve tartó legenda valószínűtlen eredménye, amelyben John Lennon és Yoko Ono, egy elvetett békeemlékmű, egy részeg sofőr és egy nyugdíjas közlekedési rendőr vesz részt, aki egyáltalán nem törődik a Beatles-szel.
forrás: https://news.artnet.com/art-world/acorns-john-lennon-yoko-ono-beatles-museum-2439932
John Lennon és Yoko Ono a makkokat tartva látható a londoni Heathrow repülőtéren megtartott sajtótájékoztatón 1969. április 1-jén. Épp megérkeztek Ausztriából és a terméseket a béke szimbólumaként a világ vezetői figyelmébe ajánlják. Fotó: Dennis Oulds/Central Press/Hulton Archive/Getty Images.
A zenész páros 1968-ban ültette el a makkokat a Szent Mihály-székesegyházban azzal a szándékkal, hogy a majdani két fa az őket körülvevő kovácsoltvas paddal együtt egy élő szobrot fog alkotni. Ám egy héten belül a terméseket kiásták a földből és ellopták őket, majd Lennon csüggedten feladta a gesztust, és eltávolította a padot.
Kiderült, hogy néhány nappal a bűncselekmény után a közelben letartóztattak egy fiatal férfit ittas vezetés miatt, és Mike Davies, a warwickshire-i rendőrség rendőr őrmestere elvette tőle a makkokat. Az elkövető és barátnője, akik valójában Beatles rajongók voltak, kiásták a terméseket, és konzerválás céljából átlátszó körömlakkal vonták be a felszínüket.
„Kisétáltak, és a makkok itt maradtak” – nyilatkozta a most 88 éves Davies a PA hírügynökségnek, és kifejtette, hogy a tölgy termései jogilag értéktelennek számítottak, amelyeknek nem volt gazdája, ezért nem emelt vádat. "Nem lett volna értelme visszavinni és újraültetni őket, mert körömlakk borította a felületüket, így nem indultak volna növekedésnek."
Davies egyszerűen az íróasztalában tárolta a makkokat egészen 1980-as nyugdíjazásáig, ekkor egy kartondobozban szállította haza a terméseket egyéb személyes tárgyakkal együtt. Egészen megfeledkezett róluk, mígnem tavaly véletlenül rájuk bukkant.
„Két másodpercen múlt, hogy a szemeteskukában végezzék, amikor arra gondoltam: ez John Lennon és Yoko Ono volt” – állította Davies.
Így Davies elküldte a makkokat a liverpooli múzeumba, mondván, ha nem érdekli az intézményt a gyűjteménybe való felvételük, egyszerűen dobják ki őket, mert ő nem foglalkozik azzal, hogy visszakapja a terméseket.
A tölgy termései jelenleg a múzeum kiállításán láthatók, miután Lennon nővére, Julia Baird leleplezte a nemrégiben újrafelfedezett tárgyakat.
„John Lennon és Yoko Ono ezzel a művészeti installációval indította útjára az egész békemozgalmat épp azon a helyszínen, ahol a makkokat elültették” – hangsúlyozta Roag Best, a múzeum tulajdonosa és a Beatles eredeti dobosa, Pete Best testvére.
Lennon és Ono világbékére való törekvése, amely az ellenkultúra mozgalom csúcsán érkezett, jól ismert volt, beleértve a „bed-in tüntetéseket”. A békés demonstrációk egyikét az Amsterdam Hilton Hotel lakosztályából, a másikat pedig a montreali Queen Elizabeth Hotelből valósították meg a következő szlogennel: „A háborúnak vége! Ha akarod." A montreali szálloda ágyában megírták a „Give Peace a Chance / Esélyt a békének” című dalt, amelyet a Plastic Ono Band kislemezként vettek fel 1969-ben, és ami nemzetközi slágerré vált.
fordítás: Birkás Babett