belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Szakértő fogadása Nagykanizsán

ERASMUS+ Program tanulási célú mobilitás

2022-1-HU01-KA121-ADU-000064859 

Beszámoló szakértő fogadásáról

 

A fogadott szakértő neve, titulusa, intézménye, országa: Iva Klarić Vujović, projekt- és üzleti igazgató, Muze Kulturális és Turizmus Tanácsadó és Menedzser Kft., Zágráb, Horvátország

Fogadó intézmény: Szabadtéri Néprajzi Múzeum

A program helyszínei: Thúry György Múzeum, Nagykanizsa és Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága, Zalaegerszeg

A szakértő fogadásának kezdő és végdátuma: 2024.02.26-27.

1.    Bevezető

Közösségi Múzeum a gyakorlatban címmel 2024. február 26-27-én a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) szervezésében egy színvonalas szakmai műhely valósult meg a Zala menti régióban. Az első nap Nagykanizsán a Thúry György Múzeum – Magyar Plakát Házban, míg a második nap Zalaegerszegen a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága – Mindszentyneum és a Göcseji Múzeum épületében zajlott, a muzeális intézményekkel együttműködésben. A rendezvény az ICOM (International Council of Museums) tagjai által 2022-ben elfogadott új múzeumi definícióban is hangsúlyosan szereplő közösségi működés múzeumi megvalósítását, a témába vágó jó gyakorlatokat mutatta be a környékbeli szakemberek számára. Szerettünk volna nemzetközi kitekintést is biztosítani a résztvevők számára, emiatt egy olyan külföldi partnerszervezetet kerestünk a zalai régió szomszédságában, amely a múzeumi és a tágabb értelemben vett kulturális területen kiemelkedő színvonalú projekteket valósít meg, valamint tapasztalattal rendelkezik az Európai Unió támogatásával megvalósuló együttműködésekben is. Így találtunk rá a zágrábi székhelyű Muze szervezetre, amelynek képviseletében Iva Klarić Vujović projekt- és üzleti igazgató és kolléganője, Mirna Draženović kreatív igazgató érkeztek a programra.

Iva nyitott és dinamikus személyisége, valamint a projekteket érintő átfogó tudása mellett egyetemi művészettörténész, muzeológus és kulturális örökség menedzsment diplomával rendelkezik. Ezen túlmenően fenntartható turizmus témában is folytatott szakirányú felsőfokú tanulmányokat. Mivel korábban az Interpret Europe szervezet által akkreditált tréneri végzettséget is megszerezte, a program keretében szervezett workshop vezetésére a legalkalmasabb munkatársnak bizonyult.

 

2. A szakértő által a mobilitás keretében végzett tevékenységek

2.1. Február 26-án 13.20 – 14.00-ig előadás megtartása a nagykanizsai Thúry György Múzeumban

Az előadás során Iva ismertette a Muze szervezetnek a lengyelországi Józef Piłsudski Múzeummal zajló Erasmus+ mobilitási együttműködését, amelynek keretében három képzés valósult meg kulturális interpretációval foglalkozó szakemberek számára. Ezt követően bemutatta a Frangepánok útja elnevezésű projektjüket, amely a Zrínyi és a Frangepán család összefonódó és a magyar történelemhez is szorosan kapcsolódó történetét bemutató látogatóközpontok kulturális koncepcióját határozta meg.

Végül Iva tartott egy ismertetőt a kulturális örökség interpretáció elméleti hátteréről, Freeman Tilden 1957-es Az örökségünk közvetítése című munkájának ma is aktuális gondolatait kiemelve. A workshopot felvezető előadása összegezte, hogy a kiállítások tervezése során milyen alapvető fontosságú kérdéseket kell feltenniük a kurátoroknak ahhoz, hogy a látogatók számára releváns tartalmakat és kapcsolódási lehetőségeket mutathassanak be.

2.2. Február 26-án 14.05 – 15.30-ig workshop megtartása a nagykanizsai Erzsébet téren

A workshop során az alábbi gyakorlatot csináltunk végig Iva vezetésével: rövid egyéni rajzkészítés a téren, majd páros beszélgetés, a másik munkájának cím adása, végül a tér egyes kiválasztott helyszíneinek csoportos bejárása és záró beszélgetés. A feladat a kulturális örökség elemeinek interpretációjához kapcsolódott, játékosan megmutatva, hogyan tudunk a másik ember választására ráhangolódni és az ő nézőpontjának megismerése révén friss szemmel nézni a környezetünkre és a múltunkra.

 
Fotó: Hohl Zoltán, Thúry György Múzeum Nagykanizsa, 2024. február 26.
Iva Klarić Vujović projekt- és üzleti igazgató

 
Fotó: Hohl Zoltán, Thúry György Múzeum Nagykanizsa, 2024. február 26.
A rendezvény közönsége 

 
Fotó: Hohl Zoltán, Nagykanizsa, 2024. február 26.
Workshop az Erzsébet téren 

 
Fotó: Hohl Zoltán, Nagykanizsa, 2024. február 26.
Workshop az Erzsébet téren

 

2.3. Február 27-én 14.50 – 15.30-ig részvétel a nemzetközi együttműködési lehetőségekről szóló szakmai fórumon

Az esemény zárásaként a szervező MOKK munkatársai, valamint a programban résztvevő muzeális intézmények közép- és felsővezetői egyeztethettek Ivával és kolléganőjével a lehetséges jövőbeli együttműködési lehetőségekről. A helyi múzeumok jelentős régészeti munkássága és gyűjteménye kapcsán felmerült egy régészeti leleteket bemutató, jelenleg tervezés alatt álló horvát látogatóközpont kiállításaihoz való kapcsolódás, valamint egy nemzetközi, késő bronzkori régészeti útvonal távlati kialakításának lehetősége is. Az Európai Unió által finanszírozott Interreg Danube pályázat a Duna menti országok szakmai együttműködésére ad lehetőséget, így keretet adhat jövőbeli együttműködésre a Muze és a MOKK között több témában is, például múzeumi szakembereknek szóló képzések megvalósítása kapcsán.

Iva a két nap teljes szakmai programján részt vett, így meghallgatta az előadásokat és a tárlatvezetéseket is.

3.    Mely célcsoport(ok) számára volt lehetőség a szakértővel való találkozásra, kapcsolatépítésre?

A szakmai fórum a MOKK kollégáinak, valamint a helyi múzeumok közép- és felsővezetőinek részvételéve zajlott. A kétnapos eseményen az előadások után és a szünetekben bármelyik résztvevő feltehetett kérdéseket Ivának – szükség esetén a felkészült tolmács segítségével –, aki készségesen válaszolt a megkeresésekre.

4.    Lehetséges-e a saját intézményében alkalmazni a szakértő által bemutatottakat, annak egészét vagy egyes részleteit? Ha igen, melyeket?

A kulturális örökség és a látogatók közötti releváns kapcsolódás megvalósításában, és a kiállítás tervezésben alkalmazható jó gyakorlatokat ismerhettek meg a résztvevők (pl. a tervezési fázisban helyi közösségek bevonásával zajló workshopok szervezése). A MOKK szempontjából különösen hasznos volt a Józef Piłsudski Múzeummal zajló Erasmus+ mobilitási együttműködés bemutatása a múzeumi szakemberek képzése kapcsán, valamint a Frangepánok útja projekt bemutatása, ami a kulturális örökség interpretációval foglalkozó jelenlegi és tervezett projektjeink témájához kapcsolódik.

 5.    Sikerült-e olyan szakmai kapcsolatra szert tennie, mely segíthet bármely jövőbeni együttműködésben, vagy a megismert módszer/program/projekt, stb. itthoni alkalmazásában?

Igen, a MOKK számára egy fontos új nemzetközi kapcsolat alakult a Muze szervezettel. A jövőben is szeretnénk az Európai Unió támogatásával megvalósuló nemzetközi projektekben részt venni, és horvát kulturális szervezettel egyelőre nem volt együttműködésünk. A Muze egy kreatív, magas minőségű munkát végző és elhivatott szakemberekből álló profi szervezet, amellyel várhatóan színvonalas és előremutató lenne a közös munka.

6.    Összefoglaló

Az együttműködés mindkét fél visszajelzései alapján nagyon sikeres volt, inspiráló hangulatban telt a kétnapos esemény. Szerencsés, hogy Zágráb földrajzilag is közel helyezkedik el a horvát–magyar határhoz, így könnyebben megvalósítható a jövőben egy személyes látogatás. A tapasztalatokat az alábbi pontokon tudjuk hasznosítani:

-        jelenleg futó projektünkben kulturális útvonal tervezése

-        esetleges csatlakozás az Interpret Europe csapatához, kurzus elvégzése, hogy minősített trénerek dolgozzanak a MOKK-ban

-        jövőbeli Interreg Danube vagy Creative Europe pályázatok tervezése során lehetséges horvát együttműködő partner a Muze

 

A beszámolót készítette:

Sziray Zsófia, kutatási és módszertani munkatárs, Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ