Az esemény részletes programja itt érhető el. |
Az oktatást szolgáló iskolán kívüli múzeumi programok mutatkoztak be Egerben
Az egri Dobó István Gimnáziumban a pedagógusok számára szervezte meg közoktatási intézmények találkozóját Heves megyei múzeumi koordinátorunk, dr. Veres Gábor. A 2017. október 26-án a „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” (EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001) projekt keretében lezajlott eseményen bemutatkozott a Déri Múzeum, a Debreceni Irodalom Háza és a Dobó István Vármúzeum múzeumpedagógiai programjaival, valamint a Tisza-tavi Ökocentrum.
A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum igazgatóságaként működő Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ fontos célja, hogy hidakat építsen a közoktatás és a múzeumok között, hogy az oktatásban minél hatékonyabban kerülhessenek alkalmazásra azok az ismeretek, melyeket a múzeumok kínálnak. A hazai múzeumok az elmúlt évtizedben látványosat léptek előre a múzeumpedagógiai tevékenység, kínálat területén. Ma már szinte minden iskolai tantárgyhoz található az országban múzeumpedagógiai foglalkozás. Az iskolák és a múzeumok együttműködését 2017. februárjától az Európai Unió által támogatott „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” (EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001) projekt is segíti, melynek egyik Heves megyei koordinátora Dr. Veres Gábor.
A rendezvény helyszíne egy bázisiskola, az Egri Dobó István Gimnázium volt, ahol kiemelten kezelik a tehetséggondozást. A pedagógusok nyitottak az újszerű ismeretátadásra, módszerekre. A találkozó résztvevőit az intézmény igazgatóhelyettese Hornyákné Csörgő Ágnes köszöntötte. Az esemény szervezője, Dr. Veres Gábor tájékoztatójában kiemelte többek között azokat az akkreditált képzéseket, melyeket a projekt keretében ingyenesen végezhetnek el mind a pedagógusok, mind pedig a múzeumok szakemberei.
Az oktatást szolgáló iskolán kívüli programjait három muzeális intézmény mutatta be. A debreceni Déri Múzeumból Aranyi Fruzsina múzeumpedagógus, oktatáskutató, elsősorban a magyar irodalom tantárgyhoz ajánlotta intézménye foglalkozásait. Kiemelten szólt arról a kiállításukról, ami két napra, november 8-9-én az Eszterházy Károly Egyetemre fog érkezni. A különleges tárlat nem pusztán szemlélődésre, hanem interaktív feladatmegoldásra, kutatásra várja leendő látogatóit a Líceum harmadik emeletén. A kiállítás és múzeumpedagógiai foglalkozás a „Rejtőzködő irodalom” címet viseli. A látogatók nyomába eredhetnek a magyar ponyvairodalom egyik legnagyobb mesterének. Kalandos rejtvények között kutathatják Rejtő Jenő regényvilágának szövevényeit, szerzőjük alakját. Korcsmáros Pál képregény adaptációinak 60-as, 70-es évekbeli és felújított variánsait.
A tárlat 2017. november 8-9-én 10-18 óráig fogadja a látogatókat, mellyel kapcsolatban élénk szakmai érdeklődés is várható. A Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ és a Dobó István Vármúzeum ezeken a napokon rendezi ugyanis Egerben a IX. Országos Múzeumpedagógiai Konferenciát, melynek témája az Irodalom és identitás, irodalom a múzeumi teremben lesz. A konferenciának az Eszterházy Károly Egyetem díszterme ad otthont.
A Déri Múzeum a hazai múzeumpedagógia egyik jeles intézménye, de hasonlóan kiemelkedő az egri Dobó István Vármúzeum is ezen a területen, hiszen jelenleg közel 60 különböző múzeumpedagógiai foglalkozást kínálnak, és félezret tartanak évente az érdeklődő osztályok, diákcsoportok számára. Nagy figyelem kísérte Szalainé Király Júlia osztályvezető tájékoztatóját, aki a múzeum legújabb múzeumpedagógiai kínálatát mutatta be. A tájékoztató során a pedagógusok megismerkedhetnek az új foglalkozások néhány izgalmas részletével, az új módszerekkel. A bemutató részeként három korabeli viseletbe öltözött személy „lépett elő” a 16-17. századból, és történelmi interpretáció segítségével lehettek részesei a megjelentek egy-egy epizódnak például az első magyar nyelvű Biblia-fordítás korából.
A Vármúzeum most elsősorban a történelem és irodalomhoz kapcsolódó programjai kínálta. A természettudományokhoz, a biológiához és a földrajzhoz a poroszlói Tisza-tavi Ökocentrum tájékoztatója kapcsolódott, melyet Kiss János az intézmény igazgatója tartott. Az Ökocentrum, bár nem muzeális intézmény, de az oktatáshoz kapcsolódó iskolán kívüli programokban élen jár. Több szállal kapcsolódik a múzeumi szférához is, hiszen tájházat üzemeltet és múzeumok kiállításainak ad otthont, jelenleg a szentesi Koszta József Múzeum kiállítását láthatják az érdeklődők Poroszlón. Az intézmény öt éve nyílt meg és a látogatók száma mára már jóval meghaladta az egymillió főt. A nagy érdeklődés érthető, hiszen az intézmény különleges eszközökkel, módszerekkel többek között kiállítások, óriásakvárium, 3D mozi segítségével mutatja be a Tisza-tó páratlan élő- és növényvilágát. A rendezvény a pedagógusok és múzeumi szakemberek konzultációjával zárult.
|