belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Először adták át a Közösségi múzeum elismeréseket a Múzeumok Majálisán

Az elismerést 16 muzeális intézmény kapta meg a Nemzeti Múzeumban rendezett átadási ünnepségen. A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP 1.3.1-15-2016-00001) című, az Európai Unió által támogatott projekt keretében a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM MOKK) kezdeményezése alapján az elismerést azon muzeális intézményeknek ítélik oda, amelyek közösségi részvételi alapon működnek, vagy letették a társadalmiasítás alapjait, bevonják munkájukba a helyi lakosságot, a civil szervezeteket, egyéb partnereket.

 

A Közösségi múzeum elismeréssel a MOKK jutalmazni és ösztönözni kívánja a múzeumi alaptevékenységgel összehangolt közösségépítő munkát, melyben valamilyen módon részt vesznek az önkormányzatok, a lakosok, illetve a civil szervezetek. Ennek az együttműködésnek a kialakítása és beépítése a mindennapokba, hosszabb, több szakaszból álló folyamat.

Az első, a konzultációs szint, amely esetében nincs még tevékeny együttműködés, de az intézmények szoros kapcsolatot ápolnak a civil szervezetekkel, közösségekkel, döntéseik előtt kikérik véleményüket, egyeztetnek velük.

A második szinten már megtörténik a bevonás a kulturális intézmény munkájába. Ez már egy közvetlen, közös munkát jelent, ahol a közösségek véleménye megjelenik a döntésben és a megszületett álláspontok bekerülnek a döntési folyamatba.

A harmadik szint az együttműködés. Ez azt jelenti, hogy a megvalósult partnerség és a felek kölcsönösen meghallgatják egymás véleményét, együttesen dolgozzák ki az alternatívákat.

A negyedik, legmagasabb szinten – a társadalmiasított intézmény – megvalósítja a közösségi múzeum eszméjét. Itt már egy olyan kölcsönös bizalom alakul ki a partnerek között, ahol megtörténik a közösségek felhatalmazása, jogokkal való felruházása. A múzeum folyamatosan bevonja a közösségi élet szereplőit a döntéshozatalba, akik aktívan részt vállalnak a múzeumi feladatok ellátásában is.

A projekt módszertani fejlesztése keretében kialakított szempontrendszer alapján kitöltött teszt és a kapcsolódó dokumentumok benyújtását követően történt meg az intézmények kiválasztása. A 16 elismerésben részesült muzeális intézmény közül 10 a legmagasabb szintet érte el, ők folyamatosan bevonják a közösségi élet szereplőit a döntéshozatalba, akik aktívan részt vállalnak a múzeumi feladatok ellátásában is.

Az elismerő okleveleket dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese, Nagy Magdolna, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ megbízott igazgatója és dr. Arapovics Mária, a Cselekvő Közösségek projekt szakmai vezetője adták át ünnepélyes keretek között a Múzeumok Majálisán.

Elismerésben részesültek 2019. május 19-én: a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum, a Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum, a kiskunhalasi Thorma János Múzeum, a Marcali Múzeum, a celldömölki Kemenes Vulkánpark, a Balatonfüred Kulturális Nonprofit Kft., a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, a cigándi Bodrogközi Múzeumporta, a Tatabányai Múzeum, a keszthelyi Balatoni Múzeum, a tatai Kuny Domonkos Múzeum, a tápiószelei Blaskovich Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a nyíregyházi Jósa András Múzeum, a sümegi Kisfaludy Sándor Emlékház. Az okleveleket az intézmények vezetői és képviselői vették át.

A múzeumi közösségépítésben előre haladó muzeális intézmények számára továbbra is nyitott a lehetőség az elismerés elnyerésére, valamint a közösségi múzeum cím következő, magasabb fokozatának elérésére.

Bővebben: A kuturális intézmények, könyvtárak, múzeumok, közművelődési intézmények társadalmiasításálról szóló kiadványunk letölthető innen.

További információ: Lakatos Judit Tel. +36704569432, E-mail: lakatos.judit@skanzen.huhttps://cselekvokozossegek.hu