belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Kerekasztal-beszélgetésen mutatkozott be a megújult Múzeumi iránytű kiadványsorozat

Budapest, 2019. január 15. – A Magyar Nemzeti Múzeumban szakmai kerekasztal-beszélgetés keretében mutatták be a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) Múzeumi iránytű című kiadványsorozatának legújabb, megújult arculattal készült négy kötetét.

A hazai múzeumi szcénában máig hiánypótlónak és irányadónak számító tudományos-szakmai kiadványokból álló Múzeumi Iránytű sorozat első kötetét 2009-ben adta ki a MOKK Nyitott kapukkal - Kapun belül és kívül címmel még a Múzeumok Mindenkinek Program keretében. Ezigáig 15 kötete jelent meg a múzeumok és az oktatás kapcsolatát, illetve a múzeumok társadalmasítását feltáró tudományos kutatásokat, korszerű módszertanokat, hazai és külföldi múzeumi és múzeumpedagógia jó gyakorlatokat, szakmai konferenciákon elhangzott előadásokat közkinccsé tevő sorozatnak. A Múzeumi iránytű a MOKK által szervezett szakmai továbbképzésekhez is több szálon kapcsolódik, egyik kötete például a képzések résztvevőitől válogatott dolgozatokat publikálja.

A tudományos-szakmai kiadványsorozat arculatának megújítására 2017-ben a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) szakértői közreműködésével került sor. Az arculati megújulás kezdeményezői German Kinga és Ruttkay Zsófia, a MOME egyetemi docensei voltak. A MOME hallgatója, Takács Benedek által tervezett új arculattal elsőként a sorozat 12. kötete jelent meg Digitális múzeum címmel. A kurrensnek számító téma magától értődően igényelte az arculati megújulást. A 12. kötetben olvasható tanulmányok többsége a Design Terminálban 2016-ban szervezett Múzeum 2.0 konferencián elhangzott előadások alapján született, és a múzeumi világ jövőjét érintő számos kihívás, köztük a digitális technológiák múzeumi térnyerését és lehetőségeit járja körül.

A Múzeumi iránytű sorozat 2018 végéig megjelent további tematikus kötetei is hiánypótló jellegűek, kiemelten aktuális, progresszív témákkal foglalkoznak. A 13. és a 15. kötetek, a Múzeumi közösségek – közösségi múzeumok, illetve Kulturális örökség – múzeumi közösségek a múzeumok társadalmiasítását, illetve a közösségfejlesztő, esélyegyenlőséget segítő szerepét állítják középpontba a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) projekthez kapcsolódva. Az Esélyt a múzeummal című módszertani kötet a sorozat 16. számaként pedig a MOKK másik kiemelt európai uniós projektjének, a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek (EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001) keretében jelent meg, és a hátrányos helyzetűek múzeumi fogadásához ad segítséget. A kiadvány egyben az Esélyt a múzeummal Iskolai felzárkóztatás, tehetséggondozás, kompetenciafejlesztés múzeumi támogatása a korai iskolaelhagyók csökkentése érdekében című továbbképzés tankönyveként is funkcionál. A sorozat 14. kötete Sokszínű múzeumpedagógiai címmel szintén rövidesen kézbe vehető lesz.

A Magyar Nemzeti Múzeumban tartott könyvbemutatón Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, majd az új arculattal megjelent kötetek szerkesztői és szerzői a Berényi Marianna főosztályvezető moderálásával zajló kerekasztal-beszélgetés résztvevőiként a kötetek céljairól és elképzeléseik megvalósulásáról beszélgettek.

A beszélgetésben részt vettek: dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese, Nagy Magdolna, a MOKK mb. igazgatója, dr. Ruttkay Zsófia, a MOME TechLab vezetője, dr. Arapovics Mária, a Cselekvő közösségek projekt szakmai vezetője, Dabi-Farkas Rita, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógus, valamint dr. Mészáros Balázs, a Magyar Nemzeti Múzeum projektmenedzsere, a Pulszky Társaság irodavezetője.

A Múzeumi Sajtókávéház, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum által szervezett rendezvény tárlatvezetéssel zárult az intézmény időszaki kiállításában. A tárlat 2019. január 15-én délelőtt nyílt Az ismeretlen Görgei címmel, és az 1848-1849. évi szabadságharc legvitatottabb alakjának pályafutását, majd megítélését, s annak változásait mutatja be. A nagy számú közönség a kiállítás kurátora, Radnóti Klára vezetésével pillanthatott be a frissen megnyílt kiállítás kulisszatitkaiba.

A Múzeumi iránytű sorozat kötetei letölthetők a MOKK honlapjáról az alábbi linkre kattintva:

http://mokk.skanzen.hu/modszertani-kiadvanyok1.html

További információ:

Margitta Nóra

rendezvényszervező, Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ

+36 70 456 9489

margitta.nora@skanzen.hu


Nyitólap

 

 

HKSZCSPSZV
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

SZEPTEMBER

27

SZERDA

eseménynaptár


  SZEP 28
  csütörtök
 
KULTÚRPALETTA Múzeumi Börze Sopronban
  SZEP 29
  péntek
 
Konferencia Marosvásárhelyen: MÚZEUMI ÖRÖKSÉG ÉS MÚZEUMI KOMMUNIKÁCIÓ
  OKT 02
  hétfő
 
ÚJ MÚZEUMI IRÁNYOK 7.0 Veszprémben
  OKT 12
  csütörtök
 
Megyei szakmai nap Dunaújvároson
legfrissebb híreink


2023. 09. 08.
Arany Süni Vándordíj
2023. 09. 05.
Kurta Mihály: Múzeumandragógia reziliencia – Szakandragógia-történeti visszatekintés
2023. 08. 17.
Most mutasd meg!
Skanzen hírek


2023. 09. 11.
Hagyományaink vendégségben
2023. 08. 23.
Szentendrei Nyitott Templomok Hétvégéje a Skanzenben