belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

A múzeumi komponens hírei (Szabadtéri Néprajzi Múzeum MOKK)

E-learning pedagógus képzés indul

Gyakorló pedagógusok számára ingyenes e-learning képzést indítunk 2019 áprilisában a múzeumok oktatásba való becsatlakozásáról, felhasználásáról.

tovább
 → 


Izgalmas felnőttképzés? Középpontban a gyakorlatorientált módszerek

tovább
 → 


Könyvtár és múzeum a kultúraközvetítés szolgálatában

tovább
 → 


Múzeumi és könyvtári szakemberek együtt, egymás mellett

Közös regionális találkozót tartottak múzeumi koordinátorok és könyvtári szakemberek 2018. június 18-án Hajdúnánáson a Móricz Pál Városi Könyvtár és Helytörténeti Gyűjtemény és a Bihari Múzeum közös szervezésében. A rendezvényre a Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár konzorciumi együttműködésében megvalósuló „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” című EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú projekt keretében került sor. A találkozó célja egy olyan alkalom megteremtése volt, ahol a Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék múzeumi koordinátorai és könyvtári szaktanácsadói megoszthatják egymással tapasztalataikat, és az együttműködés lehetőségeiről is szót ejthetnek.

tovább
 → 


Egérutak és hörcsögcsapások Borsodból

A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” projekt keretében 2018-ban április 9. és 11. között került sor ismét koordinátori szakmai műhelyre. A múzeumi koordinátori hálózat tagjai ezúttal Észak- Magyarországra látogattak el, hogy egy három napos tanulmányút keretében hazai jó gyakorlatokat ismerjenek meg a múzemi eszközökkel történő hátránykompenzáció témaköréhez kapcsolódóan és a tapasztalatcserét túl kapcsolatok építsenek.

tovább
 → 


Beszéljünk a lényegről! - múzeumi eszközökkel a közösségi identitások támogatásáért

Mára már közhely, de mégis igaz, hogy a nemzetközi együttműködések, a külföldi tapasztalatcserék, a nemzetközi konferenciákon való részvétel hozhat inspiráló hatást, megújulást a múzeumi ismeretátadás területére. Ezt szem előtt tartva szervezett „A múzeumok mint a közösségi identitás alakítói” címmel május 14-én neves külföldi múzeumi szakemberek közreműködésével nemzetközi konferenciát a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) Szentendrén, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.

tovább
 → 


Pezsgő mintaprojekt konferencia és a királyok bora – Azaz mi van a múzeumi komfortzónán túl?

Időnként az „élet által felülírva”, de egymást mentorálva sikeresen vették fel a kesztyűt és adták át a stafétát a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek projekt múzeumi mintaprojektjeit megvalósító hazai muzeális intézmények.

tovább
 → 


Motivációs forgatagban a pedagógusokkal

A Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ is kiállítóstanddal volt jelen a hazai pedagógustársadalom egyik legnagyobb szakmai rendezvényén a Budapest Kongresszusi Központban 2018. február 24-én megrendezett Pedagógus Expón.

Megjelenésünknek külön apropót adott, hogy a Pedagógusok múzeumhasználati és múzeumpedagógiai módszertani alapképzés következő turnusát áprilisban indítjuk Szentendrén.

tovább
 → 


Sokszínű koordinátori képzéssel indult az év

Az elmúlt héten a múzeumi intézmények változó szerepét bemutató előadásokkal és a témához kapcsolódó jó gyakorlatok bemutatásával folytatódott a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú projekt koordinátori fejlesztő képzése. A négy napos országos szakmai kurzusnak a pomázi Teleki-Wattay Kastélyszálló adott otthont.

tovább
 → 


Elindult a Skanzen mintaprojektje

Ma délután kezdetét vette a HOVÁ MÉSZ? Tiéd a gyűjtemény! – digitális gyűjtemények oktatási hasznosulása címet viselő, Skanzen mintaprojekt a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek projekt keretében, amely a Szabadtéri Néprajzi Múzeum szervezésében, a Berzsenyi Dániel Gimnázium diákjai, az ELTE BTK Néprajzi Intézetének hallgatói közreműködésével és a MNM Palóc Múzeuma mentorálásával valósul meg.

tovább
 → 


Múzeumok őszén az oktatásért

Helyi múzeumpedagógiai évnyitót tartottak a kecskeméti pedagógusok számára Merinu Éva múzeumpedagógus, a MOKK Bács-Kiskun megyei múzeumi koordinátorának szervezésében 2017. október 9-én hétfőn a Bozsó Gyűjteményben.

tovább
 → 


A MOKK vendégeiként köszönthettük a St. Fagans Szabadtéri Múzeum munkatársait

A héten walesi St. Fagans Szabadtéri Múzeum (St. Fagans Open Air Museum) két munkatársát látta vendégül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum. Ellen Davies és Hannah Dobbs egész hetes magyarországi tartózkodása során számos program és találkozó során megismerkedhetett a Skanzenben folyó színes tevékenységekkel, valamint egy kis kitekintés erejéig ellátogathattak a szennai Skanzenbe is. Péntek délelőtt a Múzeumi Módszertani és Oktatási Központ munkatársain volt a sor, hogy bemutassák sokrétű feladataikat.

tovább
 → 


Az első óbudai múzeumpedagógiai börze

Az óbudai Goldberger Textilipari Gyűjtemény koordinátora, Sziray Zsófia szervezésében megrendezésre került az első, Óbudán megvalósuló múzeumpedagógiai börze 2017. szeptember 18-án.

tovább
 → 


Múzeumpedagógiai szakmai napot tartottak a Cifrapalotában

Október 2-án, hétfőn délelőtt a Cifrapalotában került sor MERINU ÉVA múzeumpedagógus, koordinátor szervezésében a szentendrei székhelyű Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM MOKK) és a Kecskeméti Katona József Múzeum a „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek ”EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 projekt keretében megrendezett helyi szakmai napjára.

tovább
 → 


Kultúrpaletta múzeumpedagógiai börze Sopronban

Személyesség, közvetlenség és hitelesség - erre vágytak a múzeumpedagógusok, amikor október elején megszervezték az első múzeumpedagógiai börzét Sopronban. Hagyományos múzeumpedagógiai évnyitó helyett az Óbudai Múzeum ötletén felbuzdulva börzét szervezett a Soproni Múzeum. A soproni és Sopron környéki múzeumok, könyvtárak és levéltárak mellett a szomszédos Ausztriából is érkezett intézmény a Kultúrpalettára.

tovább
 → 


Vendégségben a Wenckheim-palotában

Kommunikációs csapatunk, a kutatás-módszertani csoport vezetőjével - Hadnagy-Portik Piroskával - kiegészülve múlt pénteken emlékezetes látogatást tett a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban, ahol a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3.-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú projekt könyvtári területét gondozó szakemberekkel találkozhattunk.

tovább
 → 


Szakértők és mintaprojektek szimbiózisban

A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 projekt múzeumi komponenséhez kapcsolódó mintaprojektek módszertani támogatása céljából tartottak szakmai napot 2017. szeptember 13-án Szentendrén, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban a projekt mintaprojektgazdái illetve a nagyszabású módszertani fejlesztésbe és kutatásokba bevon szakértők.

tovább
 → 


Ezt nem lehet befejezni, csak abbahagyni!

II. Kutatás-módszertani Szakmai Nap

Újabb tartalmas napot töltöttek együtt 2017. július 18-án Szentendrén, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Konferenciatermében a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú projekt múzeumi komponensének külső szakértői.

tovább
 → 


Már a Facebookon és a YouTube-on is elérhető „A mi múzeumunk”

A mi múzeumunk címmel elindult a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú kiemelt európai uniós projekt múzeumi komponensének Facebook oldala és YouTube csatornája.

tovább
 → 


Új múzeumi koordinátorok „bevetésre készen”

Alapozó képzést szervezett a MOKK a kibővült és feladataiban is megújult országos múzeumi koordinátori hálózat újonnan csatlakozott tagjainak 2017. június 27. és 30. között. A Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek projekt keretében megvalósult akkreditált képzésnek a Szabadtári Néprajzi Múzeum Konferenciaterme adott otthont. A résztvevők számos, a koordinátori munkájukat megkönnyítő és hatékonyabbá tevő tudásterülettel ismerkedtek meg a 30 órás képzés során. Többek között átfogó képet kaptak a projektről, általánosságban a hálózat eddigi munkájáról és tapasztalatairól, a kapcsolat- és hálózatépítés sajátosságairól, a korszerű múzeumi ismeretátadási módszerekről, a rendezvényszervezés módszertanáról vagy a múzeumi versenyképesség javításának lehetőségeiről.

tovább
 → 


Hogyan képezzenek a képzők?

Megtartottuk első szakmai felkészítőnket 2017. június 19-én és 20-án a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú kiemelt európai uniós projektben. A kétnapos szakmai továbbképzés során a projekt keretében megvalósuló további képzésekhez felkért oktatók vehettek részt módszertani és minőségmenedzsment szempontú elméleti és gyakorlati órákon.

tovább
 → 


Pozsonyból hoztuk: jó gyakorlat szlovák módra

Pozsonyba utazott 2017. június 21-én a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú projekt múzeumi komponensének szakmai megvalósítói csapata, hogy közelebbről is megismerje a Szlovákiában 2010 óta sikerrel futó Kultúra Utalványok programot. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ nem titkolt célja, hogy a projekt keretében megvalósuló módszertani fejlesztések egyikéhez, a „KultúrBónusz” programhoz a szlovák modellel kapcsolatos tanulságokat nagyban felhasználja.

tovább
 → 


Szakmai nap az internet és múzeumpedagógia kapcsolatáról a Göcseji Múzeumban

A MOKK Zala megyei múzeumi koordinátora, Kissné Kovács Ágnes szakmai napot szervezett pedagógusok részére a Göcseji Múzeumban pedagógusoknak 2017. június 8-án a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú kiemelt európai uniós projekt keretében. A rendezvényt Dr. Kostyál László, a Göcseji Múzeum igazgatóhelyettese nyitotta meg, majd Kissné Kovács Ágnes tartott tájékoztató előadást a projekt céljairól, tevékenységeiről.

tovább
 → 


Ausztriából jöttünk, mesterségünk címere: m. k.

A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek" című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú kiemelt projekt keretében 2017. május 29. és 31. között került sor a múzeumi koordinátori hálózat idei harmadik szakmai műhelyére. Az esemény különlegességét a nemzetközi tapasztalatszerzés adta, hiszen a múzeumi koordinátorok és a projekt múzeumi komponensének szakmai megvalósítói a szakképzést támogató osztrák múzeumi, illetve kulturális jó gyakorlatok után kutatva Bécsben több múzeumot is felkerestek a háromnapos szakmai program során.

tovább
 → 


A koordinátor, aki szakértő, katalizátor, mentor és „mobilizátor” is egyben

Számos helyszínt és területet felölelő háromnapos szakmai műhelyt szervezett a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) 2017. április 10. és 12. között a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című projekt szakmai megvalósításában szerepet vállaló múzeumi koordinátorok számára. A megújuló és bővülő hálózat tagjaira számos új feladat hárul majd a februárban indult és 36 hónapig tartó projekt során. Megváltozott szerepkörükről, a közös célokról és az eddigi tapasztalatokról, jó gyakorlatokról is szó esett az intenzív műhelymunka keretében.

tovább
 → 


Első alkalommal találkoztak a múzeumi mintaprojekt-gazdák

A 2017. február 1-én elindult Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú projekt múzeumi komponensének keretében 3 kutatáshoz, ezen belül 7 módszertani fejlesztéshez kapcsolódóan 19 múzeumi mintaprojekt megvalósítására kerül sor. Ezzel összefüggésben szervezett Mintaprojekt Indító Szakmai Napot a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) 2017. március 31-én, pénteken Szentendrén.

tovább
 →