Kiállítás az orkesztika megteremtőjéről, a szekszárdi születésű első nő professzor asszonyról, a mindig újat kereső, a teljességet kutató filozófusról.
Helyszín: , Szekszárd, Babits utca 13.
Célcsoport: felnőttek, felsőoktatásban tanulók, gyógypedagógusok, középiskolások, mozgáskorlátozottak, múzeumpedagógusok, nyugdíjasok, pedagógusok
Bővebb infromáció:
https://wmmm.hu/dienes-valeria-emlekszoba/
Virtuális múzeumlátogatás:
http://wmmm.hu/babits-mihaly-emlekhaz/virtualis-muzeumlatogatas/dienes-valeria-emlekkiallitas/
“…énbelőlem négy rapszódia kerekedett az élet folyamán. Mert négy szerelmem volt: a zene, a matematika, a filozófia és az orkesztika. Mind a négy révén valami többletet kerestem a világból…” (A polihisztor Dienes Valéria önmagáról)
Dienes Valéria filozófusnő és táncteoretikus a Babits-ház után következő második házban született 1879. május 25-én Szekszárdon. Gyermekként Valéria gyakran találkozott a nála fiatalabb Babits Mihállyal a Séd patak partján levő házban. Családjaik távoli rokonságban és barátságban is álltak egymással. Babits önéletrajzi ihletésű regényében a HalálfiaibanValéria és családtagjai kulcsszereplők modelljeivé váltak. A tudósasszony életútját és munkásságát követi végig a kiállítás.
1901-ben az első öt magyar nő között iratkozhatott be a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemre. Matematika-fizika szakot végzett, közben a Zeneakadémia zongoratanszakára is járt. Egyetemi évei alatt ismerkedett meg a matematikus Dienes Pállal, későbbi férjével. 1905-ben együtt doktoráltak: Geiger Valéria filozófiából, matematikából és esztétikából. Házasságkötésük után, a Dienes Valéria nevet használta.
Dienes Valéria 1908-12 között Párizsban a Sorbonne-on a filozófus Henri Bergson előadásait hallgatta, melyek egész életre szóló élményt, eszmei útmutatást adtak számára. Később Bergson műveit fordította magyarra. Bergson-fordításai a magyar filozófiai nyelv megújítását, irodalmi rangra emelését is jelentették. Ezért a munkásságáért 1934-ben Baumgarten-díjat kapott.
A mozdulatművészet Isadora Duncan modern tánca már az első látásra nagy hatással volt Dienes Valériára. Beiratkozott Raymond Duncan görög tornatanfolyamára, s három hónapig tanulta a régi görög vázák alakjainak mozgását idéző gimnasztikát. A Bergson-féle mozdulatpszichológiai gondolat alapján Dienes Valéria dolgozta ki később ennek a mozdulatvilágnak a rendszerét, melyet görög szóval orkesztikának nevezett el. Összefoglaló könyve, az “Orkesztika – Mozdulatrendszer” csak 1996-ben jelenhetett meg.
Budapesten a tízes években mozdulatművészeti iskolát nyitott, amelynek előadása 1917-ben a magyarországi szabad tánc első színpadi megjelenése volt. Dienes Valéria orkesztikai műsorának nemcsak a mozdulatanyaga volt modern, hanem a mozgással összhangban levő szöveg, dallam is. Ady és Babits verseire is tervezett koreográfiát, s 1917-ben már Bartók-zenére is táncoltak tanítványai.
A párizsi tanulmányok befejezése után a Tisztviselőtelepen lakott a Dienes házaspár. Férje és Babits évekig kollégák voltak a Tisztviselőtelepi Gimnáziumban. Dienes Valéria költővel kötött gyerekkori barátsága tovább erősödött.
A 20-as évek közepén, Budapesten ismét megnyitotta orkesztikai iskoláját. 1928-ban megalapította a Mozdulatkultúra Egyesületet. Növendékeivel mintegy húsz éven át (1944-ig) nagysikerű mozdulatművészeti műveket alkotott saját szövegkönyvei alapján és adott elő állandó zenei munkatársa, Bárdos Lajos közreműködésével.
A húszas években Dienes Valéria visszatért fiatalkori hitéhez. Prohászka Ottokár fehérvári püspökkel kialakult szellemi és lelki kapcsolata vezette el a modern katolicizmushoz. Az 1960-as évektől kezdve fordította a jezsuita paleontológus és filozófus, Teilhard de Chardin műveit. Maga is bekapcsolódott a szellemi “eszméletcserébe”, és sajátos keresztény ihletésű filozófiát dolgozott ki.
A mindig újat kereső, a teljességet kutató filozófus asszony kilencvenkilenc éves korában, 1978. június 8-án búcsúzott el örökre.
Hétfő kivételével naponta 10-17 óráig.
Hétfőn
A tolnai táj évezredei az őskortól a honfoglalásig
Megelevenedett képek. Egy kisváros a századfordulón
Örökségünk. Tolna megye évszázadai
Vissza a múltba! A tárgyak emlékezet című LÁTVÁNYTÁR
Tájak, települéések, emberek. 19. századi tudástár és történelmi játszóház
Óvodás foglalkozások - Vármegyeházán
Múzeumi barangoló Mamut Marcival sorozat - óvodásoknak és általános iskolásoknak
Múzeumi órák - Wosinsky Mór Múzeum épületében általános és középiskolások számára
Szekszárdi Múzeumbarát Egyesület programjai
"Múzeumi esték" előadás sorozat
Múzeumi Mozaik. Képek, filmek, események sorozat
Jeles napokhoz köthető alkalmi programok
Évfordulókhoz kapcsolódó versenyek, vetélkedők
Sárkányos mesék - mesés sárkányok. Meseíró pályázat
Évszakok - Jahreszeiten. Német nyelvű foglalkozás kisiskolásoknak
A Wosinsky Mór Megyei Múzeumtól a Petrits Mézeskalács Múzeumig és Cukrászdáig
Évszakok - Jahreszeiten. Német nyelvű foglalkozás óvodásoknak
Közösségi szolgálatos diákokat várunk
Látványtár(gy) tematikus kézműves sorozat
Együtt a múlt nyomában. Múzeumi nyári tábor
Kedvesnc témám - Honismeret a múzeumban
Interaktív programok terápiás kutyával
Régi ésszel - gyermek kézzel tematikus sorozat
Óvodás foglalkozások 2018-2019
Múzeumi órák általános iskolásoknak 2018/19.
Tárlatvezetések a múzeum központi épületében és kiállítóhelyein