Projektbemutató az ESZA 60-adik születésnapján
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Európai Uniós Fejlesztéspolitikáért Felelős Államtitkársága 2017. szeptember 21-22–én „EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP – 60 éve az emberek szolgálatában” címmel szervezett konferenciát Szolnokon. A rendezvény célja az ESZA támogatásával megvalósuló humánfejlesztések magyarországi hatásának bemutatása volt az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív programhoz kapcsolódóan.
A rendezvény második napján egy-egy, az előző napi szekcióülések tematikájához kapcsolódó uniós projektet ismerhetett meg a közönség. Az egész életen át tartó tanuláshoz kapcsolódó fejlesztések témakörében a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 projekt kapott bemutatási lehetőséget.
A projektbemutató helyszíneként választott Damjanich János Múzeum több szálon is kapcsolódik a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM-MOKK) vezetésével, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) konzorciumi partnerségével 2 milliárd forint támogatással megvalósuló 36 hónapon át tartó központi fejlesztéshez. A program múzeumi komponensében működő országos múzeumi koordinátori hálózat két tagja a szolnoki múzeum munkatársa, továbbá a projekt egyik mintaprogramját a Damjanich János Múzeum valósítja meg a besenyszögi Vehiculum-Ház bevonásával.
A hallgatóság a 90 perces projektbemutatón így „első kézből”, maguktól a megvalósításban közreműködőktől nyerhetett bepillantást a projekt jelentős elemeibe, a múzeumi koordinátori hálózat tevékenységébe és a módszertani fejlesztéshez kapcsolóló mintaprojektek működésébe.
A bemutató a projektgazda Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatójának, Dr. Cseri Miklósnak az előadásával vette kezdetét, amely a projekt és az ESZA fejlesztések összefüggéséről szólt. Ezt követően Nagy Magdolna, a projekt menedzsere ismertette a múzeumi és a könyvtári terület fejlesztéseit és eddigi eredményeit. A bemutató további részében a házigazda projektben végzett tevékenységét ismerhette meg a közönség. Elsőként a Damjanich János Múzeum igazgatója, dr. Horváth László mutatta be a múzeuma és a projekt kapcsolódási pontjait, majd munkatársa, Vincze Rita, a múzeumi koordinátor hálózat tagja (és a Szolnoki Galéria vezetője) világított rá a koordinátorok szerepére a múzeumok és oktatási intézmények kapcsolatának fejlesztésében, a projekt megismertetésében, a múzeumok módszertani segítésében. Végül a projektben megvalósuló egyik mintaprogram, az „Utazó múzeum! Múzeumok a hátrányos helyzetű térségek iskoláiban” ismertetésére került sor Molnár Melinda, a besenyszögi Vehiculum-Ház vezetője tolmácsolásában.
|