belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol
?Ha tetszett a kiállítás, a csillagra kattintva értékelheti. A kiállítást a Facebookon is ajánlhatja a Facebook Tetszik gomb segítségével. Kérjük, az oldal alján írja meg véleményét vagy tekintse meg, mások hogyan vélekedtek a kiállításról
Magyarok - fegyverek

Időszaki kiállítás az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulójára


Helyszín: Budapest, HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Kapisztrán tér 2-4.

Kiállítás megtekinthető: 2021. október 23. és 2026. október 23. között

Célcsoport: családok, felnőttek, felsőoktatásban tanulók, középiskolások, mozgáskorlátozottak, pedagógusok, szülők


Megközelítés:

http://www.militaria.hu/megkozelites

Címkék:

MÁV-kedvezmény, pedagógus-igazolványra szóló kedvezmény

Az elmúlt évtizedekben kiállítások és kiadványok sokasága segítette az 1956-os forradalom és szabadságharc történetének és eseménydús napjainak megismerését. A klasszikus történeti forrásokon alapuló tárlatok és kötetek lehetővé tették, hogy árnyaltabb és hitelesebb képet kaphassunk a forradalmi időszak politikai eseményeiről, a történtek nemzetközi összefüggéseiről és az alapvető változásokért folytatott küzdelem céljairól és tartalmáról. Ezért a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulójára egy olyan tematikus időszaki kiállítással készült, amely kifejezetten a harcok főszereplőivel, a katonákkal és fegyvereikkel foglalkozik. A tárlat egy rövid – a forradalom ikonikus tárgyaival illusztrált (letépett Rákosi-címer, nemzetőr jelképek, svájci sapka, Molotov-koktél, segélydobozok) – történeti bevezető után bemutatja a szembenálló felek egyenruházatát, felszerelési tárgyait és fegyverzetét az 1956-os szabadságharc időszakában. Látogatóként így tanúi lehetünk annak a furcsa helyzetnek, hogy az 1956. október 23-a és november 4-e közötti harcokat jórészt szovjet eredetű fegyverekkel vívták. Ebben az egyedülállóan érdekes helyzetben a karhatalom, a Magyar Néphadsereg és a Szovjet Hadsereg alegységei, de még a zsákmányolt eszközöket használó felkelők is hasonló, esetenként teljesen azonos fegyverzettel álltak szemben egymással.

Az érdeklődők a tárlaton többek között pisztolyokat, világító-jelző pisztolyokat, géppisztolyokat, gépkarabélyokat, puskákat, karabélyokat, golyószórókat, géppuskákat, kézi páncélelhárító gránátvetőt, harckocsi fegyverzetet, légvédelmi fegyverzetet és repülőgép fegyverzetet láthat.

Az időszaki kiállítás kísérője egy egyedülálló tárlat, amely korabeli gyermekrajzokat vonultat fel. 1956 októberében, a forradalom és szabadságharc napjaiban a fővárosi iskolákban szünetelt a tanítás, a belvárosi iskolák egy része a harcok során súlyos károkat szenvedett.

1957 elejére a gyerekek visszatérhettek az iskolapadokba, és az átélt eseményeket a VIII. kerületi Jázmin utcai iskolában megrajzoltatták a tanulókkal. A fennmaradt rajzokon 5–8. osztályos általános iskolás gyerekek mutatják be a forradalom és szabadságharc eseményeit – „Amit én láttam” címmel.



További kereséshez válasszon régiót, dátumot, kiállítást vagy közönségprogramot:

ÉV

HÓNAP

NAP

KIÁLLÍTÁSOK
KÖZÖNSÉGPROGRAMOK
KERESÉS
Határon túli kiállítások Határon túli közönségprogramok

À la carte múzeumok listája

Határon túli múzeumok

Szakképzéshez kapcsolódó múzeumi foglalkozások

Iskolai közösségi szolgálat múzeumban

Képzések pedagógusoknak, óvodapedagógusoknak, pedagógusjelölteknek

Önkéntes munka múzeumban

Ünnepekhez, jeles napokhoz kapcsolódó közönségprogramok

 

Regisztráció és szerkesztőfelület múzeumoknak

KultúrBónusz