Múzeumunk gyűjteményének legnagyobb anyagát a régészet teszi ki, mely magát a múzeumot is megalapozta több mint 150 évvel ezelőtt Jósa András első és alapító múzeumigazgató által. A kiállított tárgyak mindegyike a térség régészeti leletei, használati tárgyak és ékszerek, melyek segítségével kronologikusan ismerhetjük meg a paleolitikumtól egészen a középkorig az évszázadok technikai fejlődését.
Helyszín: Nyíregyháza, Jósa András Múzeum, Benczúr tér 21.
Célcsoport: általános iskolások, családok, felnőttek, felsőoktatásban tanulók, középiskolások, mozgáskorlátozottak, nyugdíjasok, óvodások
Digitális segédanyagot tartalmaz: film, hanganyag
Bővebb infromáció:
https://josamuzeum.hu/osi-mesterek-nyomaban/
Nyíregyháza Budapest felől az M3 autópályán, az ország más tájairól érkezők a 4, 36, 38-as főútvonalakon érhetik el a várost.
Budapestről óránként indulnak InterCity járatok a Nyugati pályaudvarról Debrecen, illetve a Keleti pályaudvarról Miskolc felé.
akadálymentesített, bankkártyás fizetés, Év Múzeuma díjat nyert intézmény, pedagógus-igazolványra szóló kedvezmény, wifi
Az egyes mesterségek megszületése az ember csetlő-botló történetének egy-egy nagy ugrása. Homály fedi a felfedezők nevét, sokszor még a területet sem tudjuk körbehatárolni, ahonnan elterjedt az új ismeret. De a névtelen újítók nélkül ma nem lennének autók, repülők; nem lennének számítógépek, TV-k és nagyon sok minden más sem… A régészeti kiállítás vezérmotívuma a „mesterségek születése”, a fazekalás, a textilkészítés, a réz- és bronzművesség, a kovácsolás, a kereskedelem, az ötvösség, a földművelés, az építészet kialakulása a legkorábbi időktől a középkorig.
A kiállítás több mint 200 négyzetméteren várja látogatóit, modern és barátságos környezetben. Az üvegfalak mögött megyénk, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye felszínre került emlékeit mutatjuk be időrendi sorrendben.
Kalandozásunk a neolitikumtól egészen a középkorig tart. A kiállított leletanyagok pedig a Kárpát-medence igazi unikális darabjai. A reprezentatív kerámiákon (vonaldíszes, festett, füles, bütykös, talpas stb.) túl múzeumunk őriz hazánk legszebb ötvős- és kovácsmunkái közül jó néhányat. Itt csodálható meg a tankönyvek illusztrációjaként is ismert aranyozott, palmetta díszítésű Rakamazi tarsolylemez, a színarany Rakamazi szablyamarkolat de említhetnénk az ugyancsak Rakamazi honfoglaló hajfonatkorong párt is. Megelevenedik előttünk a hajdani kultúrák világa.
kedd-vasárnap: 9.00-17.00 óra
hétfő
Nyíregyháza katonasága (1869-1944)
Krajcár garas lyukas garas, avagy cserebere fogadom...
A mi András bácsink – időgéppel a nyomában
Krajcár garas lyukas garas, avagy cserebere fogadom...
Jósa doktor patikája I. - Hová lett a múzeumi rigó hangja?