A foglalkozás célja: A játékos gyakorlatokon azt mutatjuk be, hogy a múzeum, mint sajátos oktatási funkcióval rendelkező intézmény – a berögződött és hierarchikus tudátásátadástól eltérően – a párbeszédre és a részvételre helyezi a hangsúlyt
Helyszín: Budapest, Kassák Múzeum, Fő tér 1. (Zichy-kastély)
Célcsoport: általános iskolások
A foglalkozás során a múzeum mint intézmény kerül figyelmünk középpontjába.
Hogyan befolyásolja a viselkedésünket a múzeumi tér, és hogyan befolyásolja
a befogadói élményünket a saját viselkedésünk? Kinek szól a kiállítás? Mi minden
van a múzeumban, ami nem is látható a látogatóknak? Mit csinál a kiállítás velünk,
és mit csinálhatunk mi a kiállításban?
Először közös piknikre invitáljuk a csoportot a múzeum terébe, ahol kakaó
és keksz mellett beszélgetünk a korábbi tapasztalatokról, előzetes elvárásokról,
ráhangolódunk a helyszínre. Ezek után bejárjuk a kiállítást és különböző játékok
segítségével megpróbáljuk megtalálni a saját helyünket a kiállításban. A dada, a
futurizmus és más avantgárd irányzatok szellemiségétől inspirálódva, valamint
korábbi kiállítások megmaradt installációs elemeit, reprodukcióit, személyes tárgyakat és saját testünket használva eszközül, meghekkeljük, újragondoljuk, kommentáljuk a kiállítást, vagy beépülünk magunk is.
Kérjük a szervező pedagógust, hogy a látogatást megelőzően külön
jelezzék a laktóz- vagy gluténérzékeny diákok létszámát!
Korosztály: 5-8. osztály
A foglalkozás hossza 90 perc.
Kapcsolódás a kerettantervhez:
magyar nyelv és irodalom: A tanulási képesség fejlesztése
vizuális kultúra: Jelértelmezés, jelalkotás
dráma és tánc: Rögtönzés és együttműködés
Avantgárd és folyóirat-kultúra: Kassák Lajos mint lapszerkesztő
Vad modernek öndivatbemutatója
Futurista Olaszország / L’Italia futurista
Avantgárd és populáris kultúra
Csavargók, utazók, hálózatépítők
Munka - Pályaválasztási tanácsadás Kassák lajossal