belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

TOP18 – TOP nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése

A TOP nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése a témája annak az ország 18 megyéjét érintő programsorozatnak, amelynek a 16. állomása Békés megye lesz. Az országos szakmai műhely-sorozat célja, hogy áttekintse a TOP (Terület és Településfejlesztési Operatív Program) 5.3.1-16 valamint a TOP 6.9.2.-16 „A helyi identitás és kohézió erősítése” projektek jelenlegi helyzetét, módszertani kitekintést adjon a vállalt projektek teljesítéséhez, illetve jó példákkal segítse a TOP nyertes pályázók munkáját. A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) kiemelt projekt a kulturális ágazat országos fejlesztőprojektje, amely a múzeumi, a közművelődési és a könyvtári terület egyedülálló összefogásával a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciumában valósul meg, 3 milliárd forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatással, a Széchenyi 2020 program keretében.

A konvergencia régiók 18 megyéjét érintő programokon a házigazda megyékben a TOP-5.3.1-16 és a TOP- 6.9.2-16 „Helyi identitás és kohézió erősítése” nyertes pályázatok jó gyakorlatainak bemutatásával, szakmai fórumokkal segítettük/segítjük a hazai önkormányzatok, kulturális intézmények, civil szervezetek, egyházi és egyéb közösségek tapasztalatcseréjét. A rendezvénysorozat kiemelt célkitűzései között szerepel a
közösségfejlesztésen, önkéntességen, esélyegyenlőségen, közösségi alapon működő jó gyakorlatok és modellek megismertetése, a fenntartható tevékenységek bemutatása. A TOP 5.3.1-16 programra országosan összesen 217 konzorcium adott be pályázatot. A legtöbbet – 28-at – Borsod-Abaúj-Zemplén megye, ezzel összesen mintegy 150 megyei települést vontak be a közösségi folyamatok fejlesztésébe. Hajdú Bihar megyében nincs TOP 5.3.1-16-os pályázat, csak a megyei jogú város, Debrecen nyújtott be pályázatot a TOP 6.9.2 -16 programra, amelyben 6 célterületet jelöltek meg. Országosan eddig 16 megyei jogú város pályázatát bírálták el, 3 megyéből 2-2 megyei jogú város is pályázott. Győr-Moson-Sopron megyéből Győr és Sopron, Fejér megyéből Székesfehérvár és Dunaújváros, Csongrád megyéből pedig Szeged és Hódmezővásárhely.
A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás kiemelt projekt egyik fontos célkitűzése, hogy a projekt során megvalósított szakmafejlesztési folyamatok eredményeivel segítse a TOP programokat megvalósító közösségeket a közösségfejlesztő mentorok közreműködésével. A Békés megyében, Békéscsabán a Csaba Gyöngye Kulturális Központban megrendezett szakmai nap a 16. a sorban. Mint minden megyében, itt is az volt a cél, hogy betekintést nyerjünk a TOP programok folyamataiba, illetve jó gyakorlatok bemutatásával segítsük a munkájukat. A Békés megyei TOP18 szakmai rendezvényt Tolnai Péter a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte a közös munka fontosságát, a közösség szerepét és felelősségét egy adott település életében. Békés megyében a TOP 5-3.1-16 pályázatban 10 konzorcium indult, a fejlesztések összesen 38 települést érintenek a megyében. A TOP nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése a témája annak az ország 18 megyéjét érintő programsorozatnak, amelynek a 16. állomása Békés megye lesz. Az országos szakmai műhely-sorozat célja, hogy áttekintse a TOP (Terület és Településfejlesztési Operatív Program) 5.3.1-16 valamint a TOP 6.9.2.-16 „A helyi identitás és kohézió erősítése” projektek jelenlegi helyzetét, módszertani kitekintést adjon a vállalt projektek teljesítéséhez, illetve jó példákkal segítse a TOP nyertes pályázók munkáját. A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) kiemelt projekt a kulturális ágazat országos fejlesztőprojektje, amely a múzeumi, a közművelődési és a könyvtári terület egyedülálló összefogásával a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciumában valósul meg, 3 milliárd forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatással, a Széchenyi 2020 program keretében.

A szakmai programban a cselekvő közösségek projekt bemutatása mellett a résztvevők helyzetképet kaptak a TOP programok országos állásáról, illetve a Békés megyei pályázatok jelenlegi helyzetéről. A jó gyakorlatok bemutatásának sorát „Az orosházi közösségért – mert a közösségünk a jövőnk!” című előadással nyitotta meg Püspöki Sinka Edit projektmenedzser, az Orosházi Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda képviselője. Ezt követően a vésztői „helyi identitás és kohézió erősítése” projektet ismertette Ötvös Norbert, Vésztő Város Önkormányzatának képviselője. A „Közösségfejlesztők szerepe a TOP projekt megvalósítási szakaszában” címmel pedig Pocsajiné Fábián Magdolna a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesületének elnöke tartott előadást. TOP18 – TOP nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése szakmai programsorozatnak még két állomása lesz: április 24-én Hajdú-Bihar megyében, április 25-én pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.