A Szabadtéri Néprajzi Múzeum, közismertebb nevén a Skanzen célja, hogy bemutassa a magyar nyelvterület népi építészetét, lakáskultúráját, gazdálkodását és életmódját eredeti, áttelepített épületekkel, hiteles tárgyakkal, régi településformák keretében a 18. század közepétől a 20. század közepéig tartó időszakban. Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet a hagyományok mai ember számára felhasználható elemeire és ezeket praktikus ismeretekkel és élményekkel gazdagítva, szórakoztatva tanítjuk látogatóinknak a történeti hitelesség megsértése nélkül. A Skanzen önkéntes csapata ezer meg egy helyszínen erősíti a Múzeum munkáját, szinte valamennyi részlegén, majd’ minden területén kipróbálhatják magukat az önkénteseink. Ennek feltétele a csatolt jelentkezési lap kitöltése és az onkentes@skanzen.hu email címre történő elküldése. Válasz e-mailben mindenki megkapja a hasznos és gyakorlati tudnivalókat, valamint felkerül a levelező listára, ahonnan minden aktuális és friss információról tájékoztatást kap. Önkénteseink számára évente minimum 2 közösségi programot, családi napot szervezünk: egy évnyitót és egy évzárót.
Helyszín: Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Sztaravodai út 75.
Kulcsszavak: önkéntesség
Célcsoport: felnőttek, felsőoktatásban tanulók, középiskolások, nyugdíjasok, önkéntesek
Önkéntes lehetőségek 2025-ben:
Önálló házak „üzemeltetése”:
Múzeumi séta, tárlatvezetés:
Múzeumpedagógiai foglalkozások segítése:
Rendezvények és élő múzeumi helyszínek:
Látogatókísérő és informátor:
A Skanzen közel 75 hektáros területén, 9 tájegységben különböző kiállításokat nézhetnek meg, különböző programokon vehetnek részt a látogatók. A bejárati épületben gyakran nehéz még a döntés, merre induljanak, mit érdemes megnézni kicsi gyerekkel, kamaszokkal vagy nyugdíjasokkal. Önkénteseink előzetes képzés és vizsga után ebben segíthetnek a múzeumba érkező látogatóknak és akár egy rövid sétára is elkísérhetik őket. Ez a feladatkör kitűnő lehetőség idegen nyelvek gyakorlására is, hiszen rengeteg külföldi érkezik a múzeumba.
Gyűjtemény digitalizálási munka:
Raktárrendezés:
A Skanzen műtárgygyűjteménye több mint 80 000 darabot számlál és ez a mennyiség folyamatosan nő. Önkénteseink a tárgyak elhelyezésében, átrendezésében segíthetik gyűjteménykezelő kollégáink munkáját. Időpontja: hétfőtől péntekig, 9:00-től 16:30-ig
Restaurátorok munkájának segítése:
A restaurálásra váró tárgyak előkészítésében, tisztításában, apróbb feladatok elvégzésében tudnak segíteni ügyes kezű önkénteseink, ha vállalják, hogy rendszeresen, legalább kéthetente számíthatunk munkájukra.
Kerti munka:
Vállalatoknak, cégeknek:
Az önkéntesség egyre több cégnél válik a vállalati társadalmi felelősségvállalás szerves részévé. Az önkéntesség remek csapatépítő program is, legyen szó beltéri, vagy szabadtéren végezhető feladatokról. A Skanzen 60 hektáros területén, 312 kiállítási épületben, dombokon, szőllőhegyen, patakparton, kertekben, ligetes erdőben, játszótéren, pihenőkben folyamatosan akad munka. Várjuk olyan cégek, csoportok, baráti társaságok jelentkezését, amelyek karitatív alapon szívesen részt vállalnak a múzeum területének karbantartásából, szezonális munkákból.
Elvégezhető feladatok például:
Konkrét ajánlatunk létszám- és szezonfüggő, kérjük a részletekről keresse munkatársunkat a lenti elérhetőségeken!
Róna Ágnes
(önkéntes-koordinátor)
onkentes@skanzen.hu
Megrendelés:
Munkák a házban és a ház körül
Ráhel, János, Jákob és a színésznő
Higiénia a XX. századi Magyarországon
Néphagyomány-éltető tábor óvodapedagógusoknak 2025
FAZEKAS TÁBOR - 2025. július 7-11.
FAMŰVES TÁBOR 2025. július 7-11.
Heted7 Nyári napközis táborok 2025
Tájegységek - Állandó szabadtéri kiállítás
Felső-Tiszavidék – Árvíz és építkezés
Alföldi mezőváros – Mesterek, mesterségek
Kisalföld – Polgárosuló parasztok
Nyugat-Dunántúl - A nyugati végek dicsérete
Bakony, Balaton-felvidék – Pannon kőtenger
Dél-Dunántúl - Családtörténetek
Felföldi mezőváros - Életképek Tokaj-Hegyaljáról
Észak-magyarországi falu tájegység
A történelem sodrában - Lakosságcsere a Dél-Dunántúlon az 1940-es években
Csak egy „kis munka” - falusiak Málenkij roboton a II. világháború végén
Szent Márton Újborfesztivál és Libator
Adventi készülődés és Mikulás-várás
Szent Mihály-napi Népművészeti Fesztivál
Szakmai programok pedagógusoknak
Pedagógusok múzeumhasználati és múzeumpedagógiai módszertani alapképzése (PM30B)