belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

MNM KK Iparművészeti Múzeum: Érték-Alkotás

Múzeumpedagógiai Nívódíjban részesült

 

Az esélyegyenlőség, az egyenlő hozzáférés jegyében a háború miatt jelenleg hazánkban élő ukrán gyerekeknek szóló múzeumpedagógiai programot dolgozott ki az Iparművészeti Múzeum Múzeumpedagógiai osztálya. Az Érték-Alkotás című projekt közvetett célja, hogy a kultúra segítségével támogassa az ukrán tanulók integrációját tanórán kívüli múzeumpedagógiai foglalkoztatás keretében.  Foglalkozások legfőbb célja, hogy a szociális elszigeteltséget az alkotás közös nyelvén, a művészeten keresztül feloldjuk. A projekt célja, hogy múzeumi környezetben a magyar kultúra kiemelkedő alkotóin, a századforduló művészetén keresztül családi napok keretében, kreatív tevékenységgel segítsük a tanulók integrációját. Az elszigeteltséget az alkotás közös nyelvén keresztül kívánjuk feloldani. Fontos cél, hogy az ukrajnai háború elől Magyarországra menekült gyerekeknek a művészet eszközeivel pozitív élményt nyújtsunk és segítsük az integrációt. A programhoz kapcsolódó kreatív műhelymunka során a múzeum családias légkörben segíti legyőzni az új közösségbelépés nehézségeit.  Az ukrán gyerekeknek szóló múzeumi program egy nemzetközi projekt keretében valósult meg.

 MNM KK Iparművészeti Múzeum: Érték-Alkotás

Ukrán projekt
Fotó: MNM KK Iparművészeti Múzeum

LAUDÁCIÓ

A Múzeumpedagógiai Nívódíj 2024 elismerés nem csupán a MNM KK Iparművészeti Múzeum – Ráth György-villa múzeumpedagógiai osztályának kiemelkedő szakmai munkáját, hanem a közösségi és társadalmi érzékenységre épülő, példaértékű kezdeményezését is díjazza. Az intézmény megközelítése a múzeumpedagógiában, különösen az esélyegyenlőség és a társadalmi befogadás területén, külön figyelmet érdemel.

Az Iparművészeti Múzeum Múzeumpedagógiai Osztálya egy fontos projektet dolgozott ki az ukrajnai háború elől menekülő gyerekek számára. Az "Érték-Alkotás" című program nemcsak művészeti élményt nyújtott ezeknek a gyerekeknek, hanem lehetőséget teremtett számukra, hogy a művészet nyelvén keresztül kapcsolódjanak egy új közösséghez, ezzel enyhítve a szociális elszigeteltség és a traumák okozta nehézségeket.

Az elkötelezett munka révén a projekt közvetett célja is megvalósult: a magyar kultúra megismertetése, és az ukrán gyerekek integrációjának támogatása a tanórán kívüli múzeumpedagógiai foglalkozások keretében. A rendszeres alkalmak során a gyerekek nemcsak új barátságokat kötöttek, de önbizalmuk is növekedett, ami segítette őket abban, hogy könnyebben integrálódjanak az új társadalmi közegbe.

A program innovatív jellege és adaptálhatósága is hozzájárult ahhoz, hogy az Iparművészeti Múzeum egyetlen magyar intézményként bekerüljön a "Culture Helps" pályázat 12 nyertese közé. A projekt nemzetközi színtéren is további bemutatásra kerül egy múzeumi edukációs konferencián, az ICOM CECA-n, és egy NEMO tanulmányút keretében.

Ez az elismerés egy olyan projektet jutalmaz, amely nem csupán szakmailag nívós, de emberileg is meghatározó.

Gratulálunk a 2024-es Múzeumpedagógiai Nívódíjhoz!

 

Szerző: Söptei Eszter, a Óbudai Múzeum szakmai igazgatóhelyettese