belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Tiszazugi Földrajzi Múzeum: Életre kelt hagyaték – Balla doktorbácsi meséihez kapcsolódó múzeumpedagógia rendezvénysorozat

Múzeumpedagógiai Nívódíjban részesült:

A 2023/2024-es múzeumpedagógiai évben a munkánk fő vonalát a dr. Balla Zoltán hagyatékára épülő rendezvénysorozat jelentette. A Chiovini család Tiszaföldvárhoz kötődő tagjai 2022-ben gazdag hagyatékot adtak át intézményünknek. Ennek részét képezték a községi orvos meséi, melyeket az 5 éves Eszterkének és a 3 éves Péterkének 1948-ban írt és rajzolt. A gyermektelen Balla házaspár éveken át gyermekeket nevelhetett. A gyermekek apja – Chiovini Antal – 1948-ban Tiszapüspökiben kiállt az egyházi iskolák fennmaradása mellett, ezért internáló táborba, majd családjával együtt kitelepítésre került. A család története által nem csak gyermekekhez, hanem a felnőtt generációhoz is szólhattunk, szólhatunk.

Ötlettárat állítottunk össze, amelyek alapján egy komplex rendezvénysorozatot valósíthattunk meg. Ennek elemei: kamara kiállítás (bemutatásra kerültek a TFM 2023.6.1-TFM 2023.79.1 leltári szám alatti tárgyak és dokumentumok), múzeumpedagógiai foglalkozások és ezeket kiegészítő és szolgáló papírszínház, hagyományos diafilm és annak digitalizált változata, kifestő lapok. Megjelentettük 500 példányban a mesekönyvet az eredeti rajzokkal és életrajzi leírásokkal. Ebből 100 példányt adtunk át a településünk 7 oktatási intézménynek, 400 példány közvetlenül a gyermekekhez, családokhoz került.A mesefigurákból bábok készültek, megszületett a bábelőadás forgatókönyve, munkához látott a Csiribiri bábcsoport. Az eredeti dokumentumokkal és a családhoz köthető tárgyakkal a múzeumpedagógiai foglalkozásokon ismerkedhettek meg a gyermekek.

A település három iskolájában mesevetélkedőt rendeztünk, majd a múzeumban a városi mesevetélkedőt valósítottuk meg. Ebben a rövid időszakban pedagógus közösségeknek már három módszertani napot is tartottunk. A munkában velünk volt a ma már 80 éves Eszter és a 78 éves Péter. Programunk az élő történelem bemutatását szolgálta és szolgálja. Elkészült a témához kapcsoltan az időszaki kiállításunk forgatókönyve, amelyet 2025 januárjában nyitunk meg, és megújult keretek között folytatjuk a megkezdett múzeumpedagógiai munkát.

  Tiszazugi Földrajzi Múzeum: Életre kelt hagyaték – Balla doktorbácsi meséihez kapcsolódó múzeumpedagógia rendezvénysorozat

Életre kelt hagyaték – Balla doktorbácsi meséihez kapcsolódó múzeumpedagógia rendezvénysorozat
Fotó: Tiszazugi Földrajzi Múzeum


LAUDÁCIÓ

„A zene az kell, mert körülölel”… Gondolom, most mindenki elkezdte magában dúdolni ezt a dalt. Nemcsak a zenére igaz, hogy kell, hanem a mesére, mesékre is. Hiszen melyik az az irodalmi műfaj, ami egész életünket végig kíséri, ezáltal meghatározza? Vele találkozunk először kisgyermekkorban, a segítségével alszunk el.  Eleinte csak hallgatjuk, közben átéljük, átlényegülünk, és ahogy növekszünk, ő velünk együtt nő, változik a hossza, a szereplői, a tartalma. Egy idő után már mi magunk szőjük, felnőtt fejjel pedig már nem nekünk mondják, hanem mi magunk adjuk tovább. Ahogy tette ezt Balla Zoltán egykori tiszaföldvári háziorvos, kinek különleges hagyatéka a lehető legjobb kezekbe került. A Tiszazugi Földrajzi Múzeum kamara kiállítása egy közel 1000 emberhez eljutó rendezvénysorozattá nőtte ki magát. Ahogy Béres Mária múzeumvezető is megfogalmazta:

”A mese feldolgozásának gazdag palettája kiválóan alkalmas a különböző korosztályok megszólítására, érzékenyítésére, fantáziájuk megnyitására, a digitális világtól való részleges elhívásra.”

A Múzeumpedagógiai Nívódíj bíráló bizottságának egyöntetű véleménye szerint a Tiszazugi Földrajzi Múzeum Életre kelt hagyaték – Balla doktor bácsi meséihez kapcsolódó múzeumpedagógiai rendezvénysorozata példaértékű, közösségteremtő. A mesét egyrészt, mint közvetítő eszközt használták fel egy sötét, nehezen megfogható történelmi korszak és egy család történetének bemutatására. Másrészt a módszertani eszközök nagyon széles skáláját vonultatták fel azért, hogy minden korosztályhoz, a megfelelő módon jussanak el ezek az ismeretek. Reméljük, a közeljövőben minél több múzeum megtalálja a maga Balla doktor bácsiját!

Szerző: Székely Ágnes, MNM KK Magyar Természettudományi Múzeum Mátra Múzeumának múzeumpedagógusa

Kapcsolódó cikkek
Életre kelt hagyaték (videó)