belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Topolya Község Múzeuma: A régi ház

ICOM MAGYARORSZÁG KÜLÖNDÍJÁT KAPTA

A cél az volt, hogy Juhász Erzsébet (1947–1998) topolyai születésű író munkásságát megismertessük a Topolya községbeli és vajdasági gyermekekkel magyar, szerb, szlovák és ruszin nyelven. A régi ház c. meséit ezen nyelvekre lefordítottuk, az eredeti meseillusztrációk segítségével papírszínházat nyomtattunk négy nyelven, fakeretet készíttettünk, majd a papírszínház műfajával iskoláskor előtti intézményekbe és 1–4. tagozatos általános iskolás gyermekekhez mentünk el és meséltünk.

A mesében szereplő tárgyak (katonaláda, régészeti leletek, kulcs, korabeli játékok) életre keltek a gyermekek előtt, hiszen a múzeum raktárából előkerült katonaládából kibújtak a mesében szereplő tartalmak. Többüket a kezükbe is foghattak. A gyermekek kreativitása fejlődött, amikor is a mesélés után illusztrálták a hallottakat. Az elkészült rajzokat pályázat keretén belül értékelte a zsűri és a legjobb rajzokból kiállítás nyílt, díjcsomagot kaptak. A könyvtár, a művelődési ház és a múzeum közös programja volt.

Topolya Község Múzeuma 

Én is meg akarom fogni a régészeti tárgyakat!
Fotó: Topolya Község Múzeuma

 

LAUDÁCIÓ

A szerbiai vajdaságban található város, Topolya egy soknemzetűségű kisváros, melynek múzeumaTopolya szívében áll a patinás Kray-kastélyban, Kray Pál táborszernagy egykori otthonában működik.

Az intézmény 2002-ben a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlegeként jött létre, majd 2014-ben önállósult.

A múzeumpedagógiai program, melynek elnevezése a Régi ház, célja az volt, hogy Juhász Erzsébet (1947–1998) topolyai születésű író munkásságát megismertessék a helyi és vajdasági gyermekekkel magyar, szerb, szlovák és ruszin nyelven. A régi ház c. meséit ezen nyelvekre fordították le, az eredeti meseillusztrációk segítségével papírszínházat készítettek négy nyelven, és a papírszínház műfajával szólították meg az iskolákat.

A mesében szereplő tárgyak (katonaláda, régészeti leletek, kulcs, korabeli játékok) a múzeum gyűjteményén keresztül életre keltek a gyermekek előtt. Az interaktív foglalkozás keretében a gyermekek kreativitása fejlődik, amikor is a közös mesélés után illusztrálják a történeteket.

Az elkészült rajzokat pályázat keretén belül értékelte a zsűri és a legjobb rajzokból kiállítás nyílt, és díjcsomagot kaptak. Igazi integrált program volt, hiszen a könyvtár, a művelődési ház és a múzeum együtt alakították ki.

2023 decemberétől 2024 júniusának végéig Bácska és Bánát oktatási intézményeiben, 20 település 68 csoportjához jutottak el, mintegy 1500 gyermekhez. A foglalkozások után 300 pályamunkából nyitottak kiállítást 2024 júniusában.

Az ICOM Magyarország örömmel díjazta ezt a kiváló, a nemzetiségek együttélését segítő és támogató programot.

Szerző: Dr. Sári Zsolt, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum általános főigazgató-helyettese, az ICOM Magyarország elnöke

Kapcsolódó cikkek
Vajdasági körúton A régi ház című előadás (Vajdasági Rtv, riport)