Panel, kockaház, otthonka, Gedeon bácsi - a Hé'67! című legújabb kiállításunk a Skanzen fennállásának 50. évfordulójához kapcsolódik.
Helyszín: Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Sztaravodai út 75.
Célcsoport: általános iskolások, családok, felnőttek, nyugdíjasok
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum "Hé’67! - A világ, amelyben a Múzeum született" című időszaki kiállításával ünnepli a Skanzen 50. születésnapját. Azt a korszakot idézi meg, amikor a konszolidálódó Kádár-korszak lehetőséget teremtett a szabadtéri múzeumok alapítására és megszülethetett a Skanzen.
Bemutatja a kiállítás, hogy milyen kultúrpolitikai, kulturális, művészeti, filozófiai, életérzésbeli jelenségek jellemezték ezt az időszakot. Fekete-fehér, panel- és kockaházakat idéző óriás installációk, fekete boxok jelenítik meg a korszak hangulatát: a zártságot, a szabadságtól való megfosztottságot. Nem a retro érzést erősíti a 900 nm-en berendezett tárlat, hanem a hatvanas-hetvenes évek fordulójának kétarcúságát mutatja be, amikor a kulturális életben az Aczél György nevéhez és személyéhez köthető 3T – Támogatott, Tiltott, Tűrt – hatalmi és ideológiai szempontok szerint szelektáló kultúrpolitikai gyakorlata érvényesült.
Úgy nézett ki kívülről, mintha az élet számos területén puhulás, szabadulás, egyfajta liberalizálódás lenne érzékelhető, de szinte ugyanannyi korlát és tabu gátolta a szabad életet. A diktatúra ellenére a kis szabadságok világa jött létre. Sokan három-öt-tíz évet vártak a vágyott Wartburgra, Trabantra, Ladára. Változott a nőideál. A mindennapi viselet meghatározója lett az otthonka. Egyeseknek több is létezett belőle, volt kertbemenős, vendégvárós, boltba szaladós, takarítós darabjuk. Mást jelentett a szocializmus a fővárosban és vidéken. Megmutatja a tárlat azokat a jelenségeket is, amelyek a társadalom szelepeiként működtek - a hippikultúrától a konfirmálásig, a fusitól az útlevélig. A tiltások és engedmények világa szerves egységgé állt össze. A legvidámabb barakk, a fridzsiderszocializmus élhetőbb konstrukciójává merevedett.
A kiállítás kurátora dr. Sári Zsolt főigazgató-helyettes.
A kiállítás 2018 végéig várja a látogatókat a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Észak-magyarországi tájegység, Uradalmi Magtár kiállítótérben.
http://skanzen.hu/hu/latogatas/jo-tudni/nyitvatartas
Tájegységek - Állandó szabadtéri kiállítás
Felső-Tiszavidék – Árvíz és építkezés
Alföldi mezőváros – Mesterek, mesterségek
Kisalföld – Polgárosuló parasztok
Nyugat-Dunántúl - A nyugati végek dicsérete
Bakony, Balaton-felvidék – Pannon kőtenger
Dél-Dunántúl - Családtörténetek
Felföldi mezőváros - Életképek Tokaj-Hegyaljáról
Észak-magyarországi falu tájegység
A történelem sodrában - Lakosságcsere a Dél-Dunántúlon az 1940-es években
Csak egy „kis munka” - falusiak Málenkij roboton a II. világháború végén
Munkák a házban és a ház körül
Ráhel, János, Jákob és a színésznő
Higiénia a XX. századi Magyarországon
Néphagyomány-éltető tábor óvodapedagógusoknak
FAZEKAS TÁBOR - 2022. július 18-22.
Heted7 nyári napközis táborok 2022
Szent Márton Újborfesztivál és Libator
Adventi készülődés és Mikulás-várás
Szent Mihály-napi Népművészeti Fesztivál
„Néphagyomány-éltetés az óvodai nevelésben”
Szakmai programok pedagógusoknak
Pedagógusok múzeumhasználati és múzeumpedagógiai módszertani alapképzése (PM30B)