A kőépítkezésű Bakonyban, a vízzel együtt élő Balaton környékén élő falvak életmódját, népi építészetét mutatja be a tájegység. Találunk itt szorgosan dolgozó vízi molnárt, mosóasszonyt, de még templomba igyekvő híveket is.
Helyszín: Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Sztaravodai út 75.
MÁV-kedvezmény
A Bakony erdő borította hegyeket, a Balaton-felvidék a csillogó víztükör fölé magasodó, szőlővel beültetett, présházakkal telehintett lankákat, érdekes formájú vulkáni kúpokat idéz emlékezetünkbe. A falvakban hófehéren világító, díszes házoromzatok, boltíves tornácok, a málló vakolat alól előbukkanó színes kőfalak ragadják meg az oda látogatót.
Amíg összefüggő lombos erdők borították a történeti Veszprém és Zala megye hegyes tájait, főként fa- és sövényfalú épületeket emeltek. Az erdők ritkulásával a 18. század folyamán a kő vált fő építőanyaggá. A fehér, sárgás vagy szürkés színezetű mészkőből és dolomitból, vörös homokkőből és fekete bazaltból rakott kőfalak sajátos hangulatot kölcsönöznek a falvaknak. A jobbágyok és zsellérek sárba rakott terméskőből építkeztek. Az új építőanyag az épület szerkezetére, formájára is hatással volt: a lapos kövekből dongaboltozatokat, boltpincéket készítettek, ami magasabb szintre emelte a bortárolást. A füstöskonyhás, három- vagy többhelyiséges lakóházak tetőszerkezete, födéme a 19. század közepéig bárdolt keményfából készült.
A Balaton-felvidéken főként a szőlőművelés, a part közeli településeken a halászat, míg a Bakonyban az állattartás és az erdei iparok (fafaragás, mészégetés, hamuzsírfőzés) biztosították a megélhetést. A kevés és rossz minőségű szántóföldön nem termett elegendő gabona, ezért a lakosság élénk cserekereskedelmet bonyolított le a síkvidéki tájak népével. A Balaton-felvidéki borok Nyugat-Magyarországra és Stájerországba is eljutottak.
A 16-17. században a végvári harcok következtében a Bakony falvai jórészt elpusztultak, és a Balaton-felvidék lakossága is erősen megfogyatkozott. A 18. században az új birtokosok magyar, német és szlovák telepeseket hívtak be. Az egyházi és világi nagybirtok túlsúlya mellett az itt élő kisnemesség színezte a társadalom képét. A török hódoltság idején a lakosság döntő része áttért a protestáns hitre, de a 18. század végére, elsősorban a telepesek, zsellérek, pásztorok révén, a katolikusok kerültek túlsúlyba. A református vallást főként a kisnemesek utódai őrizték meg. Kővágóörs környékén jelentős számban éltek evangélikusok is. A településképet a középkorban a teleksoros úti falvak, a 19. századtól a szűk faluhatárok miatt bekövetkezett halmazosodás és a közös udvarok rendszere, illetve az újonnan telepített falvakban a szabályosan kimért telkek jellemezték. A múzeumi tájegység a kőépítkezés különféle változatait mutatja be lakó-, gazdasági, közösségi és egyházi építményekkel.
március 30 - október 27. kedd-vasárnap 9.00-17.00 óra október 28 - március 30. szombat-vasárnap 10.00-16.00 óra
március 30 - október 27. hétfő október 28 - március 30. hétfőtől péntekig
Tájegységek - Állandó szabadtéri kiállítás
Felső-Tiszavidék – Árvíz és építkezés
Alföldi mezőváros – Mesterek, mesterségek
Kisalföld – Polgárosuló parasztok
Nyugat-Dunántúl - A nyugati végek dicsérete
Dél-Dunántúl - Családtörténetek
Felföldi mezőváros - Életképek Tokaj-Hegyaljáról
Észak-magyarországi falu tájegység
A történelem sodrában - Lakosságcsere a Dél-Dunántúlon az 1940-es években
Csak egy „kis munka” - falusiak Málenkij roboton a II. világháború végén
Ráhel, János, Jákob és a színésznő
Higiénia a XX. századi Magyarországon
Néphagyomány-éltető tábor óvodapedagógusoknak
FAZEKAS TÁBOR - 2022. július 18-22.
Heted7 nyári napközis táborok 2022
Szent Márton Újborfesztivál és Libator
Adventi készülődés és Mikulás-várás
Szent Mihály-napi Népművészeti Fesztivál
„Néphagyomány-éltetés az óvodai nevelésben”
Szakmai programok pedagógusoknak
Pedagógusok múzeumhasználati és múzeumpedagógiai módszertani alapképzése (PM30B)