Mi is a parasztság? Mi történt vele a 20. század első felében? A Búcsú a parasztságtól kiállításban mindez kiderül.
Helyszín: Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Sztaravodai út 75.
Célcsoport: általános iskolások, családok, felnőttek, nyugdíjasok
http://skanzen.hu/hu/latogatas/jo-tudni/jegyarak
MÁV-kedvezmény
A szentendrei Skanzen megújult állandó kiállítása a néprajztudomány főszereplőjét, a parasztságot állítja középpontjába. A rendhagyó tárlatnak egykor élettel teli ház ad helyet, a múzeum Dél-Dunántúl tájegységének Drávacsehi lakóháza. Ám a ház most átrendezett állapotában mutatja meg szívekig hatolva a parasztág elmúlását, és vesz búcsút a parasztságtól.
A paraszti társadalom felbomlása hosszú folyamat, amelynek utolsó, legtragikusabb fejezete a második világháború után következett be. A kommunista diktatúra a beszolgáltatási rendszer bevezetése, a padláslesöprések, a kuláklisták felállítása, a meghurcolások után az erőszakos szövetkezetesítéssel az utolsó szöget is beverte a parasztság szimbolikus koporsójába.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum kiállításai elsősorban a magyar parasztság évszázadok során kialakult hagyományait, mindennapjait és ünnepnapjait mutatják be. Ebben a mostani kiállításban azonban egy eddig kevéssé ismert témát ismertetünk meg a látogatókkal. A paraszti életforma felbomlását, ennek a társadalmi csoportnak az eltűnését, brutális likvidálását sajátos kiállítás rendezési módszerekkel tárjuk a múzeumlátogatók elé. Egy társadalmi csoport szenvedéseit, hagyományos életformájának megszűnését követjük nyomon szövegben, képben, hangban és tárgyakban.
A kiállítás témája Bíró Friderika néprajzkutató és Für Lajos történész több évtizedes kutatásaira épül. Tudományos kutatómunkájuk eredményét egy három kötetes könyvből ismerhetjük meg. A „Történelmi esszé” a magyar parasztság történetét vázolja föl, az „Interjúkötet” eredeti paraszti elbeszélésekből, vallomásokból áll, a fényképekkel illusztrált „Forrásgyűjtemény” pedig korabeli levéltári dokumentumokon keresztül ad bepillantást az 1945 utáni másfél évtized tragikus korszakába.
A száraznak tűnő történelmi adatok, a több ezer percnyi lejegyzett hangfelvétel, a sokoldalnyi levéltári dokumentum mögött emberek, személyes sorsok és történetek vannak. Sorsok, keresztbetört életek, amelyeket a 20. század máig ható történései alakítottak. Kiállításunkban az egykori gazdák, parasztok búcsúját láthatják mindattól, ami meghatározta életüket: a földtől, a családtól, a kisüzemtől, a szerszámoktól, az ünnepektől, a falutól és emlékeiktől. Nem önkéntes búcsú ez: kényszer szülte, erőszak segítette.
A kiállítás helyszíne: Dél-Dunántúl tájegység, Drávacsehi lakóház
http://skanzen.hu/hu/latogatas/jo-tudni/nyitvatartas
Tájegységek - Állandó szabadtéri kiállítás
Felső-Tiszavidék – Árvíz és építkezés
Alföldi mezőváros – Mesterek, mesterségek
Kisalföld – Polgárosuló parasztok
Nyugat-Dunántúl - A nyugati végek dicsérete
Bakony, Balaton-felvidék – Pannon kőtenger
Dél-Dunántúl - Családtörténetek
Felföldi mezőváros - Életképek Tokaj-Hegyaljáról
Észak-magyarországi falu tájegység
A történelem sodrában - Lakosságcsere a Dél-Dunántúlon az 1940-es években
Csak egy „kis munka” - falusiak Málenkij roboton a II. világháború végén
Munkák a házban és a ház körül
Ráhel, János, Jákob és a színésznő
Higiénia a XX. századi Magyarországon
Néphagyomány-éltető tábor óvodapedagógusoknak
FAZEKAS TÁBOR - 2022. július 18-22.
Heted7 nyári napközis táborok 2022
Szent Márton Újborfesztivál és Libator
Adventi készülődés és Mikulás-várás
Szent Mihály-napi Népművészeti Fesztivál
„Néphagyomány-éltetés az óvodai nevelésben”
Szakmai programok pedagógusoknak
Pedagógusok múzeumhasználati és múzeumpedagógiai módszertani alapképzése (PM30B)