Helyszín: Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Sztaravodai út 75.
A tájegység a Vas megyei Őrség, a Zala megyei Göcsej és Hetés hagyományos paraszti világát tárja elénk. E nyugat-dunántúli tájak talaja agyagos, nehezen termő, a térség folyóvizekben gazdag. Erdeiben a tölgy, a bükk és a fenyő honos. Az itt megtelepülők az erdőkkel borított dombtetőkön égetéses irtással hozták létre első településeiket, a laza, szórt elrendezésű szereket, illetve szegeket. A sík vidékeken főként utcasorba rendeződött falvak alakultak ki. Ezek a honfoglalás korában létrejött magyar falvak a tatárjárásig határőrvidékeinkhez tartoztak. A királyt szolgáló határőrök szervezetük szétzúzása után is falvaikban maradtak. A göcseji szegek népe inkább katonai szolgálatot teljesített, és a királyi udvar kiszolgálásában is részt vett, melynek fejében nemességet kaptak. Az Őrség 18 községében élő egykori gyepűvédők kiváltságjogokat élveztek, melyektől csak a 17. században fosztották meg őket. Az egykori részben nemességbe olvadt, részben jobbágysorba süllyedt határőröknek és a királyi várnépeknek utódai azok a magyarok, akik az Árpád-kor óta folyamatosan itt élnek. A reformáció legkorábbi szakaszában közösségeik reformátusok lettek. A 18. században a falvak jobbágyságát a földesurak újra katolikus vallásra térítették, de a nemesi-kisnemesi réteg református, kisebb részt evangélikus maradt.
A gyenge, agyagos talaj nem kedvezett a földművelésnek, gyűjtögetéssel egészítették ki megélhetésüket. Többnyire rozst, árpát, zabot, kölest és hajdinát termesztettek, de bőven termettek konyhakerti növények is. A parasztgazdaságokban a rideg és istállózó állattartást egyaránt művelték, a tölgyesekben sertést makkoltattak. Messze földön híres szarvasmarháikat főként az osztrák, és német vásárokon adták el, egészen az I. világháborúig. A 19. század második felében fellendült szarvasmarha-tenyésztés a konzervatív életkörülmények között élők gyors polgárosodásához vezetett.
A vidék hagyományos építőanyaga a fa volt, a fában szegény területeken inkább a sövény- és a földfalú építkezés volt a jellemző még a 19-20. század fordulóján is. A faépületek faragott tölgyfa talpaira bárdolt fenyő boronafal épült, melyet aztán sárral tapasztottak, meszeltek. A tetőt zsúppal fedték, bár a 19. század közepétől már cserepet is használtak.
Zala nevezetes szülötte Deák Ferenc. A „haza bölcse” Söjtörön született 1803-ban, köznemesi családban.
A múzeumi tájegység központjában álló harangláb, a köré csoportosuló lakóházak és gazdasági udvarok a sík zalai területek aprófalvait, a távoli dombon magasodó, kerített ház a szeres településeket idézik. Messzebb a zalai szőlőhegyek présházai sorakoznak.
március 30 - október 27. kedd-vasárnap 9.00-17.00 óra október 28 - március 30. szombat-vasárnap 10.00-16.00 óra
március 30 - október 27. hétfő október 28 - március 30. hétfőtől péntekig
Tájegységek - Állandó szabadtéri kiállítás
Felső-Tiszavidék – Árvíz és építkezés
Alföldi mezőváros – Mesterek, mesterségek
Kisalföld – Polgárosuló parasztok
Bakony, Balaton-felvidék – Pannon kőtenger
Dél-Dunántúl - Családtörténetek
Felföldi mezőváros - Életképek Tokaj-Hegyaljáról
Észak-magyarországi falu tájegység
A történelem sodrában - Lakosságcsere a Dél-Dunántúlon az 1940-es években
Csak egy „kis munka” - falusiak Málenkij roboton a II. világháború végén
Ráhel, János, Jákob és a színésznő
Higiénia a XX. századi Magyarországon
Néphagyomány-éltető tábor óvodapedagógusoknak
FAZEKAS TÁBOR - 2022. július 18-22.
Heted7 nyári napközis táborok 2022
Szent Márton Újborfesztivál és Libator
Adventi készülődés és Mikulás-várás
Szent Mihály-napi Népművészeti Fesztivál
„Néphagyomány-éltetés az óvodai nevelésben”
Szakmai programok pedagógusoknak
Pedagógusok múzeumhasználati és múzeumpedagógiai módszertani alapképzése (PM30B)