A projekt három éve alatt módszertani útmutatókat, kutatási eredményeket publikáltunk, fogalomtárat, wiki alapú tudástárat hoztunk létre, mellyel célunk a kulturális közösségfejlesztő folyamatok megalapozása, elindítása és fenntartása.
Kutatást, gyűjtést az alábbi 6 tématerületen végeztünk, ezek alapján születtek kutatási jelentéseink, módszertani útmutatóink:
1. Közösségfejlesztési, közösségi tervezési módszertanok, gyakorlatok összegyűjtése a múzeumokban, könyvtárakban és közművelődési intézményekben, közös, adaptálható módszertan kidolgozása.
2. A közösségfejlesztési folyamatok eredményét és hatékonyságát bemutatni képes mérési és értékelési modell kidolgozása.
3. A mentorálási folyamathoz kapcsolódó minőségbiztosítási rendszer kidolgozása.
4. Az intézményi önkéntességi módszertanok, gyakorlatok összegyűjtése a múzeumokban, könyvtárakban és közművelődési intézményekben, közös, az intézményi önkéntességi gyakorlatok egységes módszertanának kidolgozása. Iskolai közösségi szolgálat a kulturális intézményekben.
5. A társadalmiasított intézményi működés modelljeinek összegyűjtése a múzeumokban, könyvtárakban és közművelődési intézményekben, a társadalmiasított intézményi működés egységes módszertanának kidolgozása.
6. A mélyszegénység közösség általi enyhítése, romák bevonása témájú esélyegyenlőségi tapasztalatok, hazai és külföldi jógyakorlatok összegyűjtése a múzeumokban, könyvtárakban és közművelődési intézményekben, közös, intézményi esélyegyenlőségi gyakorlatok egységes módszertanának kidolgozása.
A projekt időtartama alatt a konzorciumi partnerek – könyvtári, közművelődési, múzeumi – szakmai periodikumainak sorában, tematikus különszámként, mellékletként a Cselekvő közösségek projekt eredményeit bemutató kiadványokat is megjelentetünk. Folyamatosan közreadjuk a Múzeumi iránytű, a Szín Közösségi Művelődés, a Könyv, könyvtár, könyvtáros és a Könyvtári Figyelő számait.