„Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” EFOP-1.3.1-15-2016-00001
A kiemelt európai uniós projekt 2016. szeptember 16 – 2019. szeptember 15 között valósult meg, jelenleg a fenntartási időszak tart.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program által támogatott program lehetőséget teremtett arra, hogy a kulturális intézményrendszer, azaz a múzeumok, könyvtárak és közművelődési intézmények módszertani központjai közösen munkálkodhassanak egy társadalmi kohéziót erősítő, aktív, cselekvő társadalom megvalósítását célzó projektben.
A projektmegvalósító konzorcium részvevői:
a Szabadtéri Néprajzi Múzeum (projektgazda)
az Nemzeti Művelődési Intézet (konzorciumi partner) és
az Országos Széchényi Könyvtár (konzorciumi partner)
A projekt költségvetése:
EFOP 1. prioritás kiemelt projekt támogatása (100%): bruttó 3 milliárd Ft
A kiemelt projekt átfogó célja – összhangban az Európa 2020 stratégia társadalmi kohéziót erősítő szándékával – a közösségek és ezeken keresztül az egyének önálló cselekvési szándékának és képességének erősítése elsősorban szakmai-módszertani támogatás folyamatos biztosításával.
Egyéb célok:
- A fejlesztésbe bevont településeken a társadalmi aktivitás és a közösségi szerepvállalás erősítése, a települések önkormányzatai, kulturális intézményei és lakosai közötti kapcsolatok erősítése, az együttműködés kultúrájának magasabb szintre emelése.
- A közösségfejlesztés módszertanának fejlesztése.
- A kulturális intézmények nyitottabbá tételének elősegítése, a múzeumok, könyvtárak és közművelődési intézmények közösségi részvételi működésének támogatása
Eredményeink dióhéjban
- A konzorcium és a létrehozott mentorhálózat folyamatos szakmai-módszertani támogatást nyújtottak a helyi közösségfejlesztő folyamatok megvalósításához. A fejlesztésbe bevont intézmények, szervezetek szakemberei számára korszerű eszközöket, módszertani segédanyagokat és képzéseket fejlesztettünk, hogy képessé váljanak a helyi kulturális közösség aktivizálására, önkéntes hálózat kialakítására.
- A program elősegítette az önkormányzatok, múzeumok, könyvtárak, közművelődési intézmények, civil szervezetek és a lakosság közötti kapcsolatok megerősödését, továbbá nagymértékben hozzájárult más uniós projektek közösségfejlesztő folyamatainak módszertani támogatásához, és így végeredményben az aktív közösségek számának növeléséhez.
A Cselekvő közösségek projekt hivatalos honlapja:
A projekt keretében életre hívott országos rendezvénysorozat a Közösségek Hete, mely évről-évre megrendezésre kerül.
Bővebb információk itt érhetők el: