belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Közösségben a közösségért

Közösségben a közösségért

Közösségben, a közösségért – A kulturális intézmények közösségi részvételen alapuló működésének („társadalmiasításának”) lehetőségei című szakmai programsorozat nyitó eseményének adott otthont Békéscsaba.

A Cselekvő közösségek kiemelt projekt keretében Magyarországon kulturális közösségfejlesztő módszertani fejlesztés indult, ahol első alkalommal fogott össze a közösségi művelődési, a múzeumi és a könyvtári szakterület közösségfejlesztő célok érdekében. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai
Unió támogatásával valósul meg. Az EFOP-1.3.1-15-2016-00001 sz. kiemelt projekt vissza nem térítendő európai uniós támogatásának mértéke 100%, bruttó 3 milliárd Ft.

A projekt átfogó célja a társadalmi aktivitás növelése, a fejlesztésbe bevont településeken a közösségi szerepvállalás erősítése, a települések önkormányzatai, kulturális intézményei és lakosai közötti kapcsolatok erősítése, az együttműködés kultúrájának magasabb szintre emelése. 

2019. február 11-én kezdődött meg a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás EFOP-1.3.1-15-2016-00001 kiemelt projekt keretében az az országos szakmai találkozó-sorozat, amelynek célja a múzeumok, közművelődési intézmények és könyvtárak felkészítése a közösségi részvételen alapuló működésre. A kulturális intézmények egyik erőssége, hogy közösségi programjaik által lehetőséget biztosíthatnak az alkotásra, a kulturális értékteremtésre.

A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás projekt lehetőséget kínál a kulturális intézmények számára a helyi lakosokat és közösségeiket, azok igényeit, érdeklődését, szándékait középpontba helyező szemléletmód – a közösségi részvételen alapuló működés – megismerésére és elsajátítására. A szakmai találkozókat a projekt megvalósítója, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciuma rendezi. A három kulturális intézményrendszer szakemberei számára a projekt által fejlesztett módszertan egységes elméleti alapján nyugvó, ugyanakkor szakmaspecifikus, gyakorlat-orientált szakterületi regionális találkozókra kerül sor. Elsőként a könyvtári területen, Békés megye, Csongrád megye és Jász-Nagykun-Szolnok megye szakembereinek találkozóját szervezték meg a Békés Megyei Könyvtárban.

A résztvevőket Dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgatóhelyettese, Fodor Tamás, a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás kiemelt projekt szakmai vezetője a Nemzeti Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. részéről, valamint a Békés Megyei Könyvtár
igazgatója, Rakonczás Szilvia köszöntötte. Ezt követően Giczi András, a Cselekvő közösségek kiemelt projekt szakmai vezetője az Országos Széchényi Könyvtár részéről bemutatta a projekt elmúlt két és fél év alatt elért eredményeit, kutatásait, elektronikusan is olvasható módszertani kiadványait, valamint hagyományteremtő országos kulturális rendezvénysorozatának, a Közösségek Hetének idei tematikáját.

Dr. habil. Arapovics Mária, a Cselekvő közösségek kiemelt projekt szakmai vezetője a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ észéről előadásában kifejtette, hogyan lehet a közösségi részvételen alapuló működés a kulturális intézmények hosszú távú fennmaradásának egyik kulcsa, ismertetve
a módszertani fejlesztés legfontosabb elveit. Az elméleti megalapozás után a könyvtári megvalósítás lehetséges aspektusainak, jó gyakorlatainak bemutatására került sor. A megfelelő működési körülmények kialakítása, illetve helyismereti adatbázis létrehozása közösségi részvételi alapon működő könyvtárban kulcsfontosságú alapként szolgálhat – szögezte le Oros Sándor, a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár munkatársa. Giczi András a Cselekvő közösségek kiemelt projekt szakmai vezetője az Országos Széchényi Könyvtár részéről azt mutatta be, hogyan jeleníthető meg az intézményi dokumentumokban a közösségi részvételen alapuló működés, illetve mily nagy mértékben járulhat hozzá a speciális használói csoportok igényeinek figyelembe vétele, illetve a rendezvények közösségszervező ereje a fejlesztésre irányuló munka sikeréhez. Mindkét előadó gondot fordított arra, hogy bemutassa az alkalmazható eszközöket, módszereket, és a várható eredményeket is. A nap zárásaként a résztvevők műhelymunka keretében saját könyvtáruk közösségi részvételen alapuló működésének átgondolására vállalkoztak, melyben Bódog András, a Cselekvő közösségek kiemelt projekt kutatási csoportvezetője az Országos Széchényi Könyvtár részéről volt segítségükre. Elemezték felmerülő legfontosabb kérdéseket, hazai és külföldi jó példákat ismerhettek meg, és tapasztalataikkal gazdagították a közösségi részvételen alapuló könyvtári modell megvalósításának eszköztárát.
A projektről bővebb információt a https://cselekvokozossegek.hu/ oldalon olvashatnak.