hírlevél

Felhívás: Családbarát Múzeum 2025

Felhívás: Családbarát Múzeum 2025

Családbarát Múzeum 2025

Felhívás muzeális intézmények számára

 

2025-ben immár hatodik alkalommal hirdeti meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) a Családbarát Múzeum elismerő címre vonatkozó nyílt felhívását, amelyet az elmúlt öt évben összesen 30 intézmény nyert el. A Családbarát Múzeum elismerés és a kapcsolódó felhívás célja a muzeális intézmények ösztönzése arra, hogy szolgáltatásaikat, infrastruktúrájukat és programjaikat családbaráttá tegyék, és elősegítsék a különböző családtípusok minőségi kulturális időtöltését. A múzeumok szolgáltatásaik fejlesztésében a családokat segítő szakmai szervezetekkel is együttműködhetnek.

A pályázaton hazai vagy határon túli, működési engedéllyel rendelkező muzeális intézmények indulhatnak, önértékelési kérdőív kitöltésével és az ehhez kapcsolódó alátámasztó dokumentumok online benyújtásával. A beérkező pályázatok validálását szakmai bírálóbizottság végzi, amelyben a Családbarát Múzeum kritériumrendszer kidolgozásába bevont civil szervezetek képviselői vesznek részt. A díjazott múzeumok száma nem korlátozott, az elismerést minden muzeális intézmény vagy tagintézmény elnyerheti, amelyik megfelelő pontszámmal teljesíti a kritériumrendszerben meghatározott követelményeket. Az elismerő címet elnyerő múzeumok a 2025. szeptemberében megrendezendő Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó esemény keretében vehetik át okleveleiket, amelyet a múzeumban kihelyezhetnek. A minősítést igazoló logót digitális formában is megkapják az intézmények, amelyet három éven keresztül – illetve újraminősítésük esetén folytatólagosan – használhatnak az online csatornáikon és kiadványaikban is.

  1. 1.        A Családbarát Múzeum kritériumrendszer

A kritériumrendszert a MOKK által felkért szakértői csapat dolgozta ki, amely munkában a múzeumi szakembereken túl óvodapedagógus, pedagógus, egyetemi oktató, valamint kisgyermekes és nagycsaládos szülők is részt vettek. A kritériumrendszerben külső, azaz a látogatók által érzékelt és belső, azaz a múzeum munkatársait és működését érintő szempontok egyaránt szerepelnek. A végső változatot a családokkal foglalkozó civil szervezetek: a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, az Egyszülős Központ, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom és a Fiatal Családosok Klubja képviselői is véleményezték. A cím elnyeréséhez a 32 kritérium közül legalább 25-öt kell teljesítenie a pályázó intézménynek.

A kritériumrendszer – benne a pályázást segítő gyakorlati tippekkel – itt érhető el:

https://mokk.skanzen.hu/admin/data/file/20220621/csaladbarat-kriteriumrendszer-felhivas-melleklet.pdf

 

  1. 2.        A pályázat benyújtása

A Családbarát Múzeum minősítés elnyerésének feltétele, hogy a kritériumrendszer alapján a múzeum a maximális 32 pontból legalább 25 pontot elérjen, az alábbiak szerint:

1. A minősítés önértékelés formájában valósul meg, amelyet a múzeum munkatársai végeznek külső résztvevők bevonásával (például egy kisgyermekes családos látogató és egy családokkal foglalkozó szakember).

2. A minősítés során a múzeum munkatársai előzetesen értékelik az egyes kritériumokat (0 vagy 1 pont) és összegyűjtik a teljesítést igazoló dokumentumokat, linkeket, fotókat.

3. Ezután a külső résztvevőkkel közösen véglegesítik az értékelést, és erről jegyzőkönyvet készítenek a minősítésbe bevont jelenlévők aláírásával.

4. A 25 pontot elérő vagy azt meghaladó minősítést a jegyzőkönyvvel és igazoló anyagokkal együtt az elismerésre nevező múzeum benyújtja.

5. A minősítést 2025. augusztus 27. szerdáig kell elvégezni és eredményét, ugyanezen határidőig megküldeni kizárólag elektronikus formában a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központnak, a csaladbaratmuzeum@skanzen.hu e-mail címre.

6. Ezután szakemberekből álló bizottság validálja a minősítést, majd a MOKK kiértesíti a nyertes nevezőket az elismerés átvételének részleteiről.

7. Amennyiben a múzeum elnyeri a Családbarát Múzeum minősítést, azt a kihirdetés időpontjától számítva három éven keresztül használhatja, és kommunikálhatja a látogatók felé.

A feltételek meglétét szúrópróbaszerűen a minősítő bizottság tagjai ellenőrizhetik.

 

Online benyújtási határidő: 2025. augusztus 27. szerda, 23.59

Az online benyújtandó dokumentumok (egy e-mail csatolmánya max. 8 MB lehet):

  • Nyilatkozat a Családbarát Múzeum elismerés teljesítéséhez – itt tölthető le a formanyomtatvány
  • Családbarát működés értékelési táblázat – itt tölthető le a formanyomtatvány
  • Rövid szöveges bemutatkozás és Hozzájáruló nyilatkozat – itt tölthető le a formanyomtatvány (a szöveges bemutatkozást word, a Hozzájáruló nyilatkozatot PDF formátumban kérjük megküldeni)
  • Jegyzőkönyv a minősítésbe bevont összes jelenlévő aláírásával (az intézményi jegyzőkönyv megfelelő, külön formanyomtatvány nincs)
  • Fotódokumentáció, illetve fotók a rövid szöveges bemutatkozáshoz
  • Az intézményi honlapról képernyőképek

További kérdés esetén kérjük, hogy e-mailben érdeklődjön a csaladbaratmuzeum@skanzen.hu e-mail címen keresztül.

A felkészüléshez ajánljuk figyelmükbe a Múzeumi iránytű kiadványsorozatunk 28. köteteként Fókuszban a közönség – Útmutató a család, gyermek és iskolabarát múzeumi működéshez, a múzeumpedagógia, az önkéntesség és az IKSZ minőségmenedzsmentjéhez címmel megjelent kiadványt, amely ingyenesen elérhető az alábbi linken:

https://mokk.skanzen.hu/20191223muzeumi-iranytu-28

A pályázatok benyújtásához és a családbarát múzeumi szolgáltatások megvalósításához sok sikert kívánunk!

Szentendre, 2025. március 6.

 

      Nagy Magdolna s.k.                                      Nagyné Dr. Batári Zsuzsanna s.k.
          igazgató                                                        ágazati feladatokért felelős
Szabadtéri Néprajzi Múzeum                                    főigazgató – helyettes
Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ          Szabadtéri Néprajzi Múzeum

                                             

Kapcsolódó cikkek
A Családbarát Múzeum elismerésről és az eddigi díjazottakról dióhéjban