belépés
hírlevél
regisztráció
szakértőnk válaszol

Közművelődési intézmények együtt a közösségekkel

A közművelődési intézmények közösségi részvételen alapuló működésének bemutatása volt a témája a közművelődési intézmények első regionális szakmai találkozójának, amelyet 2019. március 18-án, Szombathelyen rendeztünk meg. Az országos szakmai műhely-sorozat célja, hogy áttekintse a kulturális intézmények – közművelődési intézmények, könyvtárak, múzeumok– „társadalmiasított” működésének lehetőségeit, módszertanát, elméletét.
A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) kiemelt projekt a kulturális ágazat országos fejlesztőprojektje, amely a múzeumi, a közművelődési és a könyvtári terület egyedülálló összefogásával a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciumában valósul meg, 3 milliárd forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatással, a Széchenyi 2020 program keretében.

A közművelődési terület csatlakozásával folytatódott az a 18 állomásos országos szakmai találkozó sorozat, amelynek célja a közművelődési intézmények, a múzeumok és a könyvtárak felkészítése a közösségi részvételen alapuló – „társadalmiasított” – működésre a Cselekvő közösségek projekt keretében.

A projektben fejlesztett, hamarosan megjelenő módszertani útmutató szerint a közösségi részvételen alapuló működés azt jelenti, hogy az intézmény a helyi lakosokat és közösségeiket, azok igényeit, érdeklődését, szándékait helyezi a középpontba. Megkérdezi, és aktív cselekvőként, a tevékenységek formálójaként és megvalósítójaként be is vonja a résztvevőket. A közösségi funkciók fókuszba állításával a kulturális szektor intézményeinek közösségi részvételen alapuló működése a kulturális intézmények hosszú távú fennmaradásának egyik kulcsa lehet.

A rendezvénysorozat a könyvtári területen kezdődött meg 2019. február 11-én, Békéscsabán. A közművelődési intézmények első regionális szakmai találkozóját a Győr-Moson-Sopron megyei, a Vas megyei és a Zala megyei közművelődési, kulturális munkatársak számára március 18-án rendezték meg Szombathelyen, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központban.

A résztvevőket Kárpáti Árpád igazgató, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. Kiemelt Programok Igazgatóságának vezetője köszöntötte, kiemelve a hálózatos működés lehetőségeit, illetve a közösségi alapon való működés előnyeit, miszerint a közösségi alapon működő intézmény közvetlenül vesz részt az adott közösség életében.

Parais István, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ igazgatója az intézet közösségi művelődési tevékenységét mutatta be. Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. Cselekvő közösségek projekt szakmai vezetője a közösségi alapon való működés kialakításának módszertanáról és hasznosságáról beszélt.

A program további részében közösségi alapon való működés jó gyakorlatait, példáit mutatták a meghívott közösségek, kulturális intézmények, civil szervezetek képviselői.

A délután hátralevő részében, a műhelymunka során a közösségi részvételű működés tesztelése és elemzése került előtérbe. A résztvevők saját közművelődési, kulturális intézményük közösségi részvételen alapuló működését és a felmerülő legfontosabb kérdéseket vizsgálták meg, illetve osztották meg tapasztalataikat.