Balatoni Múzeum
Cím: 8360 Keszthely, Múzeum utca 2.
Múzeumi szakmai besorolás: területi múzeum
Honlapcím: https://balatonimuzeum.hu
Az intézmény rövid bemutatása (küldetés, legfőbb tevékenységek, múzeumi munkatársak létszáma, jellemzése
Részlet a küldetésnyilatkozatból: „1898-ban a »Balaton kultuszának emelésére« alapították múzeumunkat. Céljaink azóta is változatlanok, mégis korszerűek: a Balaton és környéke kulturális és természeti értékeinek gyűjtésével, megőrzésével, feldolgozásával és bemutatásával a »magyar tengert« kutatjuk és népszerűsítjük. … Az egész életen át tartó élményközpontú tanulás szolgálatában dolgozunk; felelősen gyűjtve, konzerválva, tárolva és felmutatva a Balatonnal kapcsolatos lenyűgözően gazdag anyagot, hogy átmentsük a jövő generációi számára, ezáltal támogatva a kultúra folytonosságát, és növelve megbecsültségét. … Mindent elkövetünk, hogy intézményünk ne csak pusztán informatív és szakszerű, hanem vendégszerető, családbarát, szolgáltató szemléletű, befogadó és mindig élettel teli közösségi tér legyen.” A küldetésnyilatkozatban megfogalmazott célokat 14 fő valósítja meg. A régészet, a néprajz és történet gyűjteményi munkáját muzeológus irányítja, velük együttműködve kiemelt szerepet kap a múzeumpedagóiga is. A szakmai munka mellett fontos a gyerekeknek, családoknak szóló események megvalósítása a múzeumban.
Mi motiválta intézményét abban, hogy elinduljon a családbarát működés útján?
A Balatoni Múzeum több mint 10 éve tudatosan a családbarát működés útján halad. A különböző beruházások és az időszaki kiállítások építésénél fokozott figyelmet fordítunk a gyerekek, családok igényeire. Úgy gondoljuk, hogy a múzeumban őrzött értékeket leginkább a gyerekeknek kell átadnunk. Ők azok, akik a múzeumban őrzött tudást használni tudják tanulmányaik során, a gyerekekben elplántált múzeumszeretet felnőtt korra is megmarad, így aztán ők maguk keresik fel a múzeumot és netán döntéshozói szerepbe kerülve a múzeum javára döntenek. A gyerekek hatására a felnőttek, a szülők is betérnek a múzeumba, és rácsodálkoznak, hogy ez a múzeum már nem az az unalmas, poros intézmény, amilyen gyerekkorukban volt.
Milyen módon nyilvánul meg múzeumában a családbarát szemlélet?
A múzeumban a mindennapi élet részévé vált a családbarát szemlélet. A múzeumkertben néhány éve lebontásra ítéltetett játszótér helyett mára már egyedi mesejátékelemeken lehet játszani. Tehát a családbarát látásmód már a múzeumkertben megvalósul, ahol a játéktér mellett padokkal is várjuk a családokat, hogy 2 Családbarát Múzeum elismerés 2023 még komfortosabb környezetet biztosítsunk. A múzeum megközelítését segíti, hogy az épület közeli parkolóhelyeken díjmentes a parkolás. A 95 éves épületnél kihívást jelent, hogy a családok számára is biztosítva legyen az akadálymentes élményszerzés. A babakocsival érkezők személyi emelők és lift segítségével mindegyik kiállításunkat elérik. A babakocsi, a roller vagy éppen a kerékpárok biztonságos elhelyezésére ugyanúgy mód van, mint a csomagok őrzésére zárható szekrényekben. A kisgyermekkel érkezők számára a lehetőség adott a kulturált körülmények közötti szoptatásra, pelenkázásra, bébiétel melegítésére. Az elmúlt 15 évben a fejlesztési lehetőségek kiaknázásánál –ahogy a játszótér példája is mutatja- igyekeztünk minél magasabb szinten szem előtt tartani az olyan jellegű fejlesztéseket, amelyek a gyerekek, a családok élményszerzését, komfortérzetét növelik. Így kerültek kiépítésre az állandó kiállításban a különféle érintőképernyős játékok, majd azok amortizálódásával párhuzamosan készült el a mobil alkalmazás, amely része a Balaton történeti tárlatban játszódó kincskereső játék. Itt a család együtt, élményszerűen ismerheti meg, fedezheti fel a Balaton múltját. Természetesen a hagyományos játékelemek is jelen vannak az állandó- és az időszaki kiállítóterek több pontján is. A látogató terekben babzsák fotelek, puffok segítenek, hogy valóban kényelemben sok pihenési lehetőséggel lehessen megtekinteni a kiállításokat. A tárlatokon kívüli látogatói terekben padokon akár kisebb étkezések lebonyolítására is mód kínálkozik. Az évi 5-6 családi programunk évről évre változatos tematikával várja a családokat, hogy a múzeumban megvalósuló együtt töltött idő a család minden tagja számára hasznos és élményszerű legyen. Az évi 6-7 táborunk pedig segít, hogy a szünidőben a gyerekek élményszerűen, ismereteiket is bővítve töltsék a szünidőt. Így segítve a családokat a szünidei gyermekelhelyezésben.
Milyen tervei vannak intézménye további fejlesztésére a családbarát működés kiszélesítéséhez?
Fontosnak tartjuk, hogy a készülő új múzeumi stratégia része legyen a családbarát szemlélet megfogalmazása, és a stratégia alapján készüljön el egy akcióterv, amely tartalmazza a családbarát működéssel kapcsolatos intézkedéseket is. Tervezzük kitolni a családi alkalmak időtartamát: a meglévő délutáni programok mellé délelőtti programelemek beépítésén dolgozunk. A múzeumkert nyújtotta lehetőségek jobb kihasználására törekszünk. A „Balaton az utolsó óriás” mesejátszótér további elemekkel történő bővítésére már léteznek tervek, ezt a lehetőségekhez mérten kívánjuk megvalósítani. A meglévő padok mellé asztalokat is szeretnénk elhelyezni, hogy kellemes piknikező hellyé váljon a játszótér környéke. A játszósarkok, játszópontok fejlesztése is napirenden van, valamint további babzsák fotelek beszerzését is beütemeztük, hiszen ezekre jelenős igény mutatkozik