Duna Múzeum
Az intézmény pontos neve: Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum
Cím: 2500. Esztergom, Kölcsey u. 2.
Múzeumi szakmai besorolás: országos szakmúzeum
Honlapcím: dunamuzeum.hu
Az intézmény rövid bemutatása (küldetés, legfőbb tevékenységek, múzeumi munkatársak létszáma, jellemzése
A Duna Múzeum (Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum) országos gyűjtőkörű szakmúzeum, melyben 14 munkatárs dolgozik. Fenntartója 2014. január elsejétől az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
A múzeum célja, hogy az általános humán, természettudományos és műszaki ismereteket integrálva, elsősorban a vízzel való gazdálkodás különböző szempontjait bemutatva, tudatosítsa a nagyközönségben a környezet- és vízvédelem iránti közös és egyéni felelősséget, kutatásaival és ismeretátadó tevékenységével segítse az egységes ökológiai szemlélet társadalmi méretű kialakítását. A 2019 óta fennálló „Vízeum ” c. állandó kiállításunk 2020-ban elnyerte az Év Kiállítása címet, majd 2021 májusában az Év Európai Múzeuma díj különdíjában részesült. Az új kiállítás 12 tematikai egységbe rendezve hagyományos és modern technikákat ötvözve mutatja be a víz életünkben betöltött szerepét, számtalan felhasználási módját. A tárlat reflektál napjaink legfontosabb környezeti problémájára, az éghajlatváltozásra is, a legújabb kutatási eredmények közlésével mutatja be a víz és a klímaváltozás közötti összefüggéseket. A kiállítás és a látványtár interaktív elemekkel színesített, több korosztály együttes látogatásához is megfelelő, élménydús és informatív. A barátságos, korszerűen felszerelt foglalkoztató teremben múzeumpedagógiai órákkal várjuk a gyerekcsoportokat, rendezvényeket, pályázatokat, tábort szervezünk számukra. Számos külső családi rendezvényen veszünk részt, amelyeken a környezettudatos gondolkodás kialakítása és a mindennapi életben megvalósítható praktikus környezetbarát megoldások megismertetése kiemelt szándékunk.
A múzeum kis létszámú, de stabil munkatársi körrel rendelkezik, alkalmanként önkéntesek segítik a programok, rendezvények lebonyolítását. Az intézmény két muzeológusa felügyeli és kezeli a gyűjteményeket, koordinálja a digitalizálást, a kutatószolgálatot és a kölcsönzéseket. Az ő irányításuk alatt dolgozik két gyűjteménykezelő, akik a munkaidejük 4 legnagyobb részében a fotó és a dokumentációs gyűjtemények digitalizálását végzik.
Az intézményben 2018. óta dolgozik teljes állású restaurátor munkatárs, aki a gyűjtemények állapotfelméréséért, az állagmegóvásért és az állományvédelemért felel. A műtárgyak fotózását 2022. január óta külsős szakember végzi, alkalmi megbízással. A könyvtári állomány kezeléséhez szükséges szakember jelenleg nem áll a múzeum alkalmazásában. Az intézmény két múzeumpedagógusa a tárlatvezetések mellet, minden korosztály számára kínál múzeumi órákat, a gyűjtemény tematikájához illeszkedő foglalkozásokat. A PR és marketing munkatárs a múzeumi rendezvények szervezéséért és lebonyolításáért, valamint az intézményi kommunikációért felel. A Múzeum mindkét informatikusa rendelkezik gyűjteménykezelői ismeretekkel, így segíteni tudják a muzeológusok munkáját.
Mi motiválta intézményét abban, hogy elinduljon a családbarát működés útján?
Számos oka lehet egy múzeum családbarát szemlélete fejlesztésének. A Duna Múzeum Esztergomban, a Dunakanyar kapujában található, a belvárosban. Jellemzően 1-3 napot töltenek itt az ide érkező turisták, sokan családdal érkeznek. Az elmúlt tíz évben sokat változtak a szokások, elvárások, a családok minőségi időt szeretnének együtt tölteni, ahol mindenki megtalálja a számára érdekes tevékenységet. A Duna Múzeum jelenlegi állandó kiállítása a „Vízeum” azzal a szándékkal jött létre, hogy a Vízügyet, dolgunkat a vízzel, 12 tematikai egységben befogadható módon interpretálja. Építésekor kiemelt célcsoport pont az a fiatal felnőtt korosztály volt, akik gyermekikkel érkeznek hozzánk. A működés több területére kiterjedt a családok látogatásával kapcsolatos teendők sora, így azt jónak láttuk egy egységes kritériumrendszer alapján megvizsgálni, majd a teendők sorát meghatározni. Mégis a legfőbb motiváció, hogy jó érzéssel, feltöltődve és avval a gondolattal távozzanak a családok, jó hely a Duna Múzeum, jönnek máskor is.
Milyen módon nyilvánul meg múzeumában a családbarát szemlélet?
A Duna Múzeum épülete Esztergomban, a belvárosban könnyen megközelíthető, fizetős parkolóhelyek rendelkezésre állnak a környéken. A barátságos, szinte védjegyünkké váló hársfánk adta védett, árnyas udvar homokozóval, kerti bútorokkal, biciklitárolókkal, kúttal felszerelt. A kultúra és a családok iránt elkötelezett, képzett munkatársaink fogadják a látogatókat. Tudjuk, hogy egy mosoly, segítőkész hozzáállás nagyon befolyásolja a családos látogatókat. A családok kényelmét szolgálja a babakocsi tárolásra alkalmas helyiség, a kialakított játszórész, pihenésre alkalmas bútorok, pelenkázó, szoptatósarok. A kiállításban tematikához kapcsolódó játékok, feladatos füzet segíti a gyermekek játszva tanítását. A múzeum akadálymentes, amivel szintén a családok összetartását segítjük.
Milyen tervei vannak intézménye további fejlesztésére a családbarát működés kiszélesítéséhez?
A mosolygó, udvarias frontszemélyzet, a szakmailag felkészült munkatársak nagyon fontos tényezők a múzeumba érkezők elégedettségét illetően. Éppúgy fontosak a kényelmi elemek. Jó idő esetén, a barátságos udvarunkon mindenki örömmel fogyasztja az elemózsiáját. Rossz idő esetére azonban kialakításra vár egy kis kávézósarok. További lehetőségek vannak a családbarát szolgáltatásaink az érintettekhez való eljuttatásában. Szándékunk szerint több, kimondottan a családokat célzó foglalkozást, eseményt szervezünk, mely minden generációt érint.